Het verband tusschen richter en afvuurder zal door veelvul dige oefening dienen te worden gelegd. c. De aanvallende vechtwagens trekken practisch gezamenlijk voorbij het stuk en moeten tegelijkertijd worden bestreden. d. De vechtwagens worden op korten afstand vóór de hwl. onder vuur genomen. e. Voor op korten afstand vóór het stuk passeerende doelen is de nuttige vuurtijd zeer klein. Een op 100 m afstand met een snelheid van 18 km/u. rijdende vechtwagen kan slechts gedurende 20 seconden onder vuur worden genomen. Missers kunnen in de eigen stelling groote schade aanrichten. CONCLUSIE. 1. Uitsluitend flankeerend of frontaal opstellen van het pag. is in beginsel niet juistenkele frontaal opgestelde stukken moeten de nadeelen van het flankeerende vuur opvangen. 2. Flankeerend bestrijken van gevaarlijke terreindeelen uit weinig of niet bedreigde stellingen verdient de voorkeur. 3. Vóór een langgerekte hindernis en op terreindeelen, waar vechtwagens slechts geringe snelheid kunnen ontwikkelen, moet flankeerend vuur liggen. 4. Troepen binnen het schootsveld van het flankeerend vurend stuk, moeten door zijweren tegen missers zijn gedekt. 5. Het flankement moet zoodanig worden gekozen, dat de doelen zoo lang mogelijk vóór de hwl. kunnen worden bestreden. 6. Het flankeerend opgestelde stuk moet in front tegen vuur zijn gedekt. 7. Flankeerend opstellen van pag. mag er niet toe leiden, dat de stukken in voorste lijn worden geplaatst, dit met het oog op ontijdig huiten gevecht stellen en teneinde doorgedrongen strijdkrachten te kunnen bestrijden. 8. Frontaal opgestelde stukken moeten te allen tijde goed worden gemaskeerd. 9. Frontaal vurende stukken nemen die doelen onder vuur, welke a de flankeerend opgestelde stukken niet kunnen bevuren, b op korten afstand voorlangs de flankeerende stukken pas- seerend, de lijn, waarin die stukken staan opgesteld, tot op korten afstand (200 m) zijn genaderd. 10. Het frontaal opgestelde stuk moet, indien et om andere reden geen voorkeur bestaat voor één bepaald doel (de vijandelijke commando-vechtwagen, e.d.), bij het verschijnen van ver schillende vechtwagens, dat doel het eerst onder vuur nemen, hetwelk, zonder omleggen van het stuk, den kortsten nuttigen vuurtijd biedt, d.i. het doel, dat het dichtst bij de grenzen van de vuurstrook voorwaarts gaat. 145

Indisch Militair Tijdschrift | 1942 | | pagina 46