148 door voor dit type schepen een nog niet overtroffen bewegingsvrijheid wordt verkregen, nl. 9.000 mijl met een snelheid grooter dan 30 mijl. De teekeningen van de laatste zeven schepen wijzen op een verbreeding der dekken, waardoor hun sterkte als „fundatie" voor zware kanonnen wordt verhoogd. Werd tot nu toe bij den bouw van zware schepen rekening gehouden met de 110 voet breede sluizen in het Panamakanaal, omdat de nieuwe schepen niet eerder gereed zullen zijn dan de voorgenomen bouw van een derde stel sluizen (medio 1946), welke 140 voet doortocht zullen hebben, kon deze restrictie worden losgelaten. De vliegtuigmoedersche pen Lexington en Saratoga zijn, en de schepen der fotoo-klasse worden nl. 108 voet breed. Als alle 17 nieuwe schepen in dienst zijn gesteld, zullen deze zonder twijfel, te za- men met de andere elf grootste eenheden, in een nieuwe slaglinie worden gegroepeerd. Tot dien tijd zal de Washington waarschijnlijk de kern vormen van een snelle en krach tige offensieve groep, gesteund door vliegtuigmoederschepen en geschikt voor het zelf standig uitvoeren van opdrachten dan wel, in een gevecht, den tegenstander in de flank aan te vallen. Kruisers. In April 1941 waren 18 zware en 19 lichte kruisers in dienst. Nog vóórdat de termijn, door de Washington-conf eren tie gesteld, was verstreken, de monstreerden de Duitsche „vestzakslagschepen" (bewapend met 11 inch kanons en door hun 26 mij Is vaart in staat gesteld, ieder slagschip, waartegen ze niet opgewassen zouden zijn, te ontloopen) duidelijk de voordeelen van dit tusschen kruiser en slagschip staand type. Dus begonnen Frankrijk, Duitschland en Italië een bewapeningswedstrijd in kleinere slagschepen tot 35.000 ton, waarvan de nieuwere weer superieur waren boven een voor gaand type. Ook Japan begon aan dezen wedstrijd mee te doen. Niettegenstaande Japan s pogingen om zijn vlootprogram geheim te houden, lekte het toch uit, dat behalve het nieuwe slag- vlootprogramma, 4 vestzakslagschepen van 12.000 tot 15.000 ton in aanbouw waren gegeven. Door den aanbouw van 54 kruisers zal Amerika in deze categorie van schepen geheel voorbereid zijn, het tegen andere landen op te nemen. Deze 54 kruisers kunnen in vier groepen worden ingedeeld. Ie. 32 kruisers van 10.000 ton bewapend met 6 inch geschut 2e. 8 lichte kruisers van 6.000 ton, waarschijnlijk een overgangstype vormend tusschen jagers en kruisers zooals vestzakslagschepen de overgangsvorm zijn tusschen kruisers en slagschepen 3e. 8 zware kruisers van 13.000 15.000 ton, bewapend met 8 inch batterijen en tevens zwaarder bepantserd dan de zg. conventie-schepen 4e. 6 slag-kruisers van 20.000 ton, groote snelle schepen, bewapend met 12 tot 14 inch geschut. Per schip zijn de kosten op 70 millioen dollars geraamd. Men verwacht dat deze schepen zonder moeilijkheden met Duitsche en Japansche vestzakslagschepen, zoomede met de 26.000 tons Fransche (Dunkerque en Strassbourg) en Duitsche Schamhorst en Gneisenau) slagschepen kunnen afrekenen. Deze 20 000 tons kruisers zijn geschikter voor operaties in nauwe vaarwaters en voor tochten dicht onder den wal, dan de zware schepen en kunnen gebruikt worden of om de sterkte van de Atlantische vloot op te voeren óf als „kern" óf als snel onafhankelijk aanvullend smaldeel. Dit model schip is voor de Amerikaansche marine overigens geheel nieuw. Jagers. Amerika heeft thans 160 jagers in dienst. De te bouwen jagers van 1.500 tot 1.630 ton, te zamen met een aantal flottieljeleiders van 1.850 ton, zijn uitgerust met lanceer - buizen en 5 inch bewapening. De 74 stuks „wereldoorlog-klasse" hebben slechts een 4 inch bewapening. Terwijl de oudere jagers te licht en te zwak zijn om voor een moderne vloot van eenig nut te kunnen zijn, zijn zij echter uitstekend geschikt voor patrouille- en convooi-diensten. De in 1940 op stapel gezette eenheden zijn grooter en naderen het kruiser-type. Van zulke eenheden zijn besteld 121 schepen van 2.100 ton 68 1.700 en 4 kleiner formaat.

Indisch Militair Tijdschrift | 1942 | | pagina 49