Uchte kruisers 37 ■In aansluiting hierop laten wij thans een door verschillende dagbladen oVe' hetzelfde onderwerp gepubliceerd artikel volgen, dat in tegenstelling niet het voorgaande, na het uitbreken van den oorlog in den Pacific is ge schreven. 150 Vliegtuigen. Ongeveer 300 lange-afstand-bommenwerpers zijn in dienstzij vliegen 3000 mijl non stop dan wel 1000 mijl met 2 ton aan explosieven (leeg terug). Nieuwe, grootere en krachtigere toestellen, welke tegen den herfst van 1940 begonnen af te komen, hebben een maximum radius van 5000 mijl (zonder bommen) en van 1000 mijl met een lading van 4 ton explosieven. Op zijn minst zijn thans bij twee fabrieken 590 bommenwerpers in bestelling. Bij een goede kwaliteit laat het aantal echter nog veel te wenschen over. Vóór 1938 oordeelde men een aantal van 2.050 vliegtuigen van verschillende typen voldoende. Toen een vermeerdering tot niet minder dan 3.000 toestellen was aangenomen, ging de Marine niet verder dan 200 toestellen per jaar de bestaande grondorganisatie zou een grootere vermeerdering niet hebben toegelaten. Thans is het directe doel, uitbreiding tot 10.000 toestellen, waarvan voor oefenings doeleinden zullen worden gebruiktuiteindelijk inclusief de reserve) wenscht de Marine te beschikken over 15.000 machines. Een 2 jaren-plan omvat den aankoop van 7.129 vlieg tuigen. Hoewel er slechts contracten loopen voor 1.000 toestellen, stagneert toch de afle vering, niettegenstaande de zich snel uitbreidende vliegtuig-industrie. Oorlogsvoorbereiding. De Marine is van meening, met de thans aanwezige middelen een oorlog te kunnen beginnen. De binnenkort gereed te komen schepen zullen dan in de bestaande vloot worden ingepast, waartoe de organisatie reeds geruimen tijd gereed ligt. Dit wil niet zeggen dat bij mobilisatie der vloot alles reeds gevechtsklaar is. Als een conflict onafwendbaar is, zullen hulpschepen uit de koopvaardijvloot dienen te worden gevorderd, klein materieel in dienst moeten worden gesteld en nieuw personeel voor eenige oorlogstaak moeten worden opgeleid. In een en ander is echter een merkwaardige vooruitgang te bespeuren. De Amerikaansche vloot bestond uit. Jan. 1941 uit: Slagschepen 15 Vliegdekschepen 6 Jagers 159 Qnderzeebooten 106 Totaal 323 schiepen met te zamen 1.253.425 ton waterverplaatsing. zal na uitvoering van het plan (1946 bestaan uit „Twee Oceanen" vloot- Slagschepen 32 Vliegdekschepen 18 Lichte kruisers 91 Jagers 365 Onderzeebooten 185 Totaal 691 schepen met te zamen 3.500.000 ton waterverplaatsing. In de Vereenigde Staten wordt met geweldige krachtsinspanning op tien marine- werven, op meer dan honderd werven van particuliere scheepsbouwbedrijven en bij honderden andere industrieën dag en nacht gewerkt aan den opbouw van een oorlogs vloot, welke de grootste ter wereld zal zijn. De leuze waaronder de Vereenigde Staten in den eersten wereldoorlog begonnen aan den bouw van een groote krijgsmacht ter zee „a navy second to none" en die na dien oorlog in het vergeetboek was geraakt, werd in 1940 vervangen door den slagzin „Een twee-oceanen-vloot". Hoe staat het thans met de uitvoering van dit geweldige vlootplan waarmede een aanvang werd gemaakt, ongeveer in de dagen van Mei 1940?

Indisch Militair Tijdschrift | 1942 | | pagina 51