151 Toen dit plan voor het eerst door admiraal Sam Robinson een man uit Texas aan de scheepsbouwers werd voorgelegd, werd het beschouwd als een fantasie iedereen was van oordeel dat alleen de meest dwaze optimist kon gelooven dat een dergelijk plan ooit zou worden uitgevoerd. En wat zeker nóg onwaarschijnlijker klonk, was de ver wachting dat die vloot in 1947 gereed zou kunnen zijn. Thans kan geconstateerd worden dat de onverbeterlijkste optimisten gelijk hebben gekregen en dat die geheele vloot reeds gereed zal zijn lang vóór 1947, dat er al een zeer belangrijk aantal schepen van dit grootsche plan nu in dienst is, dat er aan de Amerikaansche vloot in de eerstkomende maanden talrijke belangrijke eenheden zullen worden toegevoegd, schepen, waarin nog de belangrijkste ervaringen van de eerste jaren van dezen tweeden wereldoorlog zijn verwerkt. Uit de gegevens, welke hieronder vermeld zullen worden, zal blijken hoe de bouw van nieuwe oorlogsschepen in de Vereenigde Staten met inderdaad Amerikaansche, ver bluffende kracht is aangepakt en uitgevoerd, en zal tevens blijken hoe alléén reeds de schepen, die in de laatste jaren aan de Amerikaansche oorlogsvloot zijn toegevoegd en die waarmede zij in 1942 zal worden versterkt, een vloot vormen van geduchte kracht. Na de krachtsinspanning in den eersten wereldoorlog had Amerika zeer vele jaren niets meer aan zijn vloot gedaan. Vrijwel de geheele strijdkracht ter zee van de Vereenigde Staten bestond tot voor enkele jaren uit slagschepen, kruisers, jagers, onderzeebooten en klein materieel, dateerend uit de jaren van 1914, uit de oorlogsjaren en uit den tijd vlak daarna. Het eerste teeken van ontwaken gaf Amerika in het jaar 1934 toen twee vliegdek schepen, 2 kruisers en 21 torpedobootjagers besteld werden. In 1935 werd de kiel gelegd voor acht kruisers, 14 jagers en 5 onderzeebooten. In 1936 werd begonnen met den bouw van een vliegdekschip, een kruiser, zes jagers en zeven onderzeebooten. In 1937 werd, voor het eerst na bijna twintig jaren, de kiel gelegd voor een nieuw slagschip. Het was het gevolg van den aanbouw van zware artillerieschepen in andere landen, waartegen de eigen slagschepen, ook al werden of waren zij gemoderniseerd, het in een eventueelen strijd niet zouden kunnen bolwerken. In datzelfde jaar werden nog 14 torpedobootjagers en 6 onderzeebooten op stapel gezet. Sterker stijging nog vertoonde de bouw van nieuwe schepen in de twee volgende jaren, 1938 en 1939; in 1938 werden op stapel gezet 1 slagschip, 14 torpedobootjagers, 14 onderzeébooten, in 1939 2 slagschepen, 1 vliegtuigmoederschip, 12 - torpedobootjagers, 7 onderzeebooten, daarbij nog niet gesproken van tal van andere kleinere schepen. Bijna al deze nieuwe schepen zijn nu in dienst. In 1940 werd begonnen aan de uitvoering van het geweldige project, waarbij in één wetsontwerp de bouw was samengevat van in totaal 2831 schepen van alle mogelijke soorten voor de Amerikaansche oorlogsvloot. Van dit reusachtige aantal schepen waren in Mei 1941 in aanbouw17 slagschepen, 12 vliegdekschepen, 6 slagkruisers, 8 zware kruisers, 40 lichte kruisers, 74 onderzee booten, 197 torpedobootjagers. Voorts onder meer eenige honderden mijnenvegers, ongeveer 90 onderzeebootjagers, voorts vliegtuig- en onderzeeboot-moederschepen en schepen zonder tal van alle mogelijke typen. Al de hierboven genoemde schepen zullen op zijn laatst in 1944 zijn toegevoegd aan de Amerikaansche vloot en al laat men geheel buiten beschouwing de bestaande vloot en alles wat er van het plan voor de „twee oceanen-vloot" thans nog niet in ^a^bouw is, dan nog vormen de hierboven omschreven zeestrijdkrachten al een vloot zoo groote macht, dat wij waarlijk aan den afloop van den huidigen wereldstrijd niet kunnen twijfelen, waarbij echter steeds beseft moet worden dat deze oorlog beslist zal wórden door het uithoudingsvermogen. Maar er is meer, dat van beteekenis is voor de zeer nabije toekomst. Ruim een jaar geleden waren in aanbouw 8 slagschepen, 2 vliegdekschepen, 6 kruisers, 17 onderzeebooten en 34 torpedobootjagers, welke zich bevonden in verschillende stadia van bouw tusschen kiellegging en oorlogsgereedheid. Het grootste deel dezer schepen zal binnen een jaar aan de Amerikaansche vloot zijn toegevoegdeen aantal ervan is reeds in dienst. Het beste voorbeeld van de indrukwekkende voortvarendheid, waarmede in Amerika wordt gewerkt aan de vloot in wording, is wel te vinden in den snellen bouw van de machtige slagschepen, waarbij schepen zijn van 35.000 ton, van 45.000 ton en van 60.000 ton, de grootste oorlogsschepen, die ooit op stapel zijn gezet.

Indisch Militair Tijdschrift | 1942 | | pagina 52