152 De North Carolina, het eerste slagschip dat na twintig jaren aan de Amerikaansche vloot werd toegevoegd, werd in October 1937 op stapel gezetde bouw zou ruim vier jaren duren, hetgeen ongeveer de normale tijd is voor den bouw van een dergelijk schip. Medio 1941 werd dit schip in dienst gesteld. Vrijwel tegelijk werd een tweede slagschip aan de vloot toegevoegd, de Washington, na een nog veel korteren bouwtijd. De South Dakota, van dezelfde klasse van 35.000 tons slagsschepen, werd in Juli 1939 op stapel gezet en zal, naar verwacht wordt, in Januari 1942, in dienst kunnen worden gesteld na een bouwtijd van ruim twee en een half jaar. De kiel van de Massachusetts, eveneens een 35.000 tons schip, werd in Juli 1939 gelegd het schip werd te water gelaten in October 1941 zeven maanden eerder dan bij den aanvang van den bouw werd gedacht. De Indiana, de vijfde der nieuwe 35.000 tons slagschepen, werd in November 1941 te water gelaten. Van de hierboven genoemde vijf slagschepen zijn er dus thans twee in diensttot voor kort waren zij nog niet aan de eigenlijke vechtvloot toegevoegd. Dit zal waar schijnlijk thans echter wel reeds zijn geschied. De derde, de South Dakota, volgt over eenige weken, de twee andere zullen nog voor het einde van 1942 de vloot hebben ver sterkt. Deze snelle bouw is mogelijk door normaliseering van een groot aantal onderdeelen en doordat belangrijke gedeelten dezer schepen elders dan op de werven kant en klaar worden gemaakt. Het is niet noodig in bijzonderheden na te gaan hoe het gaat met den aanbouw van de schepen in andere categorieën, de kruisers, de torpedobootjagers, de onderzeebooten, de vele honderden andere schepen. Het noemen van een enkel feit is voldoende om aan te toonen dat hetgeen hierboven werd vermeld betreffende den snellen bouw van slagschepen, misschien in nog sterkere mate geldt voor het overige in aanbouw zijnde materieel. Het vliegdekschip Hornet, een schip van 19.900 ton, dat bijna honderd vliegtuigen zal kunnen meevoeren, werd in September 1939 op stapel gezethet is kort geleden aan de vloot toegevoegd na een bouwtijd van nauwelijks twee jaren. Een bericht van enkele dagen geleden meldde uit New-York dat een lichte kruiser van 6000 ton in dienst werd gesteld, „in zijn soort een der snelste en krachtigst be wapende oorlogsschepen ter wereld". Hiermede is bedoeld een kruiser van de Atlanta-klasse, waarvan er in totaal zes worden gebouwd en welke een snelheid- zullen hebben van meer dan 40 mijl. De eerste twee schepen dezer klasse, de Atlanta en de San Juan, werden op stapel gezet in de tweede helft van 1939 en te water gelaten in September 1941. Het is een van deze beide schepen, die thans nog geen vier maanden na de te waterlating en na een bouwtijd van twee jaar en enkele maanden in dienst is gesteld. Dag en nacht wordt thans op Amerika's werven met ongeveer een half millioen arbeiders, werkend in een drie-ploegen-stelsel, gearbeid aan de nieuwe vloot der Ver- eenigde Staten. En al laat men, zooals hiervoor reeds opgemerkt, de geheele zeemacht van Amerika, welke dateert van vóór het uitbreken van dezen tweeden wereldoorlog in September 1939 buiten beschouwing, dan nog ziet men een macht, welke in het komende jaar gegroeid zal zijn tot vijf slagschepen, twintig kruisers, vier of vijf vlieg dekschepen, minstens een honderdtal torpedobootjagers en vijftig groote onderzeebooten. Dit nieuwe materieel is reeds in dienst of wordt binnen 12 maanden in dienst gesteld. Omtrent de formidabele versterkingen, die na het komende jaar nog ter beschikking zullen komen van den opperbevelhebber der Amerikaansche zeestrijdkrachten, zal nader moeten blijken, in welk tempo de bouw daarvan geschiedt. Maar dit kan wel gezegd worden indien die bouw blijft voortgaan in het tempo van het afgeloopen jaar is er alleszins reden voor tevredenheid en hebben de Vereenigde Staten van Amerika het plan, de machtigste oorlogsvloot ter wereld te bouwen, in 1944 verwezenlijkt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1942 | | pagina 53