154 Niet alleen de strategische ligging der Aleoeten, die de geheele westkust van Amerika beschermen tegen een directe nadering door een vijandelijke macht langs den kortsten weg, is echter van beteekenis, ook de geografische gesteldheid. Te dien aanzien kan er op gewezen worden dat zoowel het schiereiland Alaska als de Aleoeten de voortreffelijkste natuurlijke havens bezitten, alsmede talrijke plaatsen, welke uitnemend geschikt zijn voor de inrichting van vliegsteunpunten. De havens van het eiland Unalaska, waar de vlootbasis Dutch Harbour zich bevindt, kunnen plaats bieden aan de geheele Amerikaansche vloot, terwijl ook de capaciteit van de natuurlijke havens op verscheidene andere eilanden der Aleoeten, belangrijk grooter is dan van welke haven ook der Vereenigde Staten in het centrum of in het Zuiden van den Pacific, hetzij Pearl Harbour op de Hawaii-eiland'en dan wel Pago-Pago op de meer dan 2000 mijl Zuidelijker gelegen Samoagroep. De havens van Alaska en de Aleoeten (ijsvrij door een warmen zeestroom welke er langs loopt hebben bovendien dit voordeel dat de toegangen betrekkelijk smal zijn, hoogstens twee mijl, zoodat het eenvoudig moet zijn deze mede door het gebruik van mijn- versperringen te verdedigen. Men heeft zich in Amerika echter helaas pas laat behoorlijk rekenschap gegeven van de strategische beteekenis en van de geografische voordeelen van deze eilandenbrug in het Noorden van den Pacific en eerst in de laatste jaren is er een begin gemaakt met de inrichting van operatieve steunpunten, zooals o.m. Dutch Harbour, waar, zooals men zich misschien zal herinneren, eenige maanden geleden een zeer groote ontploffing heeft plaats gevonden. Al zijn er dus op de Aleoeten zeker nog geen krachtige vlootbases, waar de schepen der Amerikaansche marine alle onderhoud en herstellingen kunnen ondergaan en alle voorraden en oorlogsmaterieel aanwezig is, welke maar noodig kan zijn, niettemin lijkt het zeer waarschijnlijk, dat men thans wel zoo ver gevorderd is, dat er diverse hulpsteunpunten zijn ingericht, welke van beteekenis kunnen worden geacht, te meer gezien het Ameri kaansche systeem van vlootorganisatie, waarin meer dan in welke andere vloot ter wereld, een zeer ruime plaats is ingeruimd aan allerlei soorten werktuig- en voorradenschepen, waardoor men een soort drijvende basis kan vormen. Werd hiervoren opgemerkt, dat de Aleoeten een zoo belangrijke verdedigingslijn vor men voor de geheele Noordwestkust van Amerika, in niet mindere mate kunnen de Aleoeten dienen voor offensieve operaties en zeer zeker, indien die zouden geschieden in samenwerking met Rusland. De afstand van Seattle naar Nikolajevsk, op het vasteland van Azië, aan de Zee van Ochotsk, circa 1200 km N. van Wladiwostok (tegenover de n. punt van Sachalinis 3800 mijl. In het Noorden van de Zee van Ochotsk is Rusland al sinds 1935 bezig geweest aan een nieuwe haven te Nagaevo voor zijn Pacific-vloot. Hulpbases zijn voorts aangelegd op het schiereiland Kamchatka (w.o. Petropawlowsk op de Z.O.-, Oest Kamehatsk op de O.- en Karaginski op de N.O.-kust), alsmede op de daartusschen en de Aleoeten gelegen Komandorsky-eilanden, waar de Russen in 1940 begonnen met den aanleg van onderzee bootbases en van vliegterreinen. Al deze werken hebben Rusland minder afhankelijk gemaakt van Wladiwostok de „Koningin van het Oosten", dat weliswaar door zijn ligging aan de kust van de Japan- sche Zee de scherpste en meest directe bedreiging van Japan vormt, doch tevens aan die ligging een grootere kwetsbaarheid ontleent. Naar het Z.O. is de Zee van Ochotsk afgesloten door de Japansche Koerilen-eilan- den, die zich uitstrekken over een lengte van 680 mijl en waarin negentien doorgangen zijn. Hierbij dient wel vermeld te worden dat de Japanners als tegenzet op den Russischen aanleg van steünpunten een groote vlootbasis hebben opgericht op een van de Koerilen- eilanden (Shimoeshoe op het noordelijkste eiland). Van Nagaevo in het Noorden van de Zee van Ochotsk is de afstand naar Yokohama 1500 mijl, van Petropawlowsk op het schiereiland Kamchatka naar Yokohama is het 1400 mijl. Zoo blijkt hieruit ook hoe belangrijk de Aleoeten zijn vooral in aansluiting op de Russische posities in het noorden. Zij vormen niet alleen een verbindingslijn Noordelijk van Japan tusschen de geallieerden, maar ook een lijn van waaruit Japan en Japans verbindingslijnen zoo dicht mogelijk bij dit land zelf zal kunnen worden aangevallen, al moet wel bedacht worden dat de afstand van de Westelijkste eilanden der Aleoeten tot Kioesjioe, het Zuidelijkste deel van Japan, nog altijd 2500 mijlen bedraagt, hetgeen vrijwel de maximale afstand is welke een vloot zich van zijn basis kan verwijderen. De afstanden in den grootsten aller oceanen vormen een factor in dezen Pacific-oorlog

Indisch Militair Tijdschrift | 1942 | | pagina 55