In hetzelfde kader past onderstaand opstel over De verdediging van Oahu, ontleend aan de Indië Bode. 155 waarvan men zich niet voldoende rekenschap kan geven bij de beschouwing van alle mogelijkheden en moeilijkheden. Als men twee jaar geleden naar een cijfer had gevraagd dat ongeveer de sterkte van het garnizoen in Hawaii vertegenwoordigde, dan zouden de militaire autoriteiten het cijfer 20.000 hebben genoemd. Intusschen werd dat aantal tot ongeveer 35.000 in het midden van 1941 opgevoerd en sinds den aanval door de Japanners, zal zeker het garnizoen gestadig nog verder zijn opgevoerd. Een jaar geleden waren er, volgens de legerautoriteiten, zoowat 15.000 man infanterie in de afdeeeling Hawaii van de Schofield Barracks 6000 man in het corps van de kustartil- lerie 6000 in het vliegercorps en 3000 in allerlei andere organisaties. Dit alles natuurlijk in ronde cijfers. Behalve deze hoeveelheden, werden door de mobilisatie van de „National Guard" 1600 officieren en minderen in den loop van 1940 in actieven dienst overgebracht en 700 lotelingen per 1 Januari 1941 opgenomen, terwijl nog 700 op de lijst stonden om opgeroepen te worden tegen 1 Juli. Vóórdat de Japanners toesloegen, meenden de Amerikaansche autoriteiten dat het leger sterk genoeg was voor het eene doel, de maritieme basis van Pearl Harbour te beschermen. Dat was de oorspronkelijke bedoeling, die voorzat bij de 'beoordeeling, de eilanden volgens het plan van het leger te verdedigen. Zulk een verdediging beteekent natuurlijk die, van geheel Oahu en in deze dagen van lange-afstandenkanonnen en verre-afstandsbommenwerpers, beteekent dat zelfs de verde diging van geheel Hawaii. In het algemeen gesproken, kan het plan voor de verdediging van Hawaii omschreven worden als te bestaan uit vijf, achter elkaar opgestelde bolwerken, die één voor één zouden moeten worden opgeruimd, alvorens de volgende bereikt en overwonnen zou kunnen worden. De eerste is de maritieme vliegdienst, de tweede de zeemacht, de derde de landlucht- dienst, de vierde de kustverdedigingsartillerie en de vijfde de infanterie. In antwoord op informaties naar de sterkte van de strandbatterijen, haven- en kust verdediging, zijn de U.S.A. onveranderlijk vrij vaag in hun inlichtingen. En dat is maar goed ook. Er wordt gezegd dat op Oahu vier 16-inch kanonnen zijn. Een ervan is opgesteld bij Barbers Point en kan gezien worden vanaf den grooten weg tusschen Ewa en Waïanae. Andere kanon-emplacementen zijn weer minder duidelijk zichtbaar. Om te generaliseeren, zooals het leger gaarne doet, zijn er „ongeveer een dozijn batterijen van twee tot vier kanonnen elk van een kaliber van 12 tot 14 inch. Er zijn „approximatief 20 batterijen, elk van twee tot vier kanonnen met een kaliber van 6 en 8 inch". Er zijn „verscheidene" batterijen van vier kanonnen elk, met een kaliber van minder dan 6 inch en een „groot aantal vuurmonden van 155 mm." De eerste organisatie in dezen geest in het leger van de U.S. was de zelfstandige kustartillerie-brigade van Hawaii. Het hoofdkwartier bevindt zich te Fort de Russy, wel eens aangeduid als „de paradepost van Oahu", omdat de Waikiki-touristenwijk er aan grenst. In deze brigade zijn inbegrepen vijf regimenten, het 15e en 16e kustartillerie, die de havenwerken bestrijken, het 41e kustartillerie, dat de enkele spoorwegkanonnen van Oahu bedient, het 64e kustartillerie, het grootste luchtafweerregiment in zijn soort in het leger en het beroemde 55e regiment dat opereert met kustgeschut van 14 inch en tevens met 155 mm en 3 inch luchtafweerbatterijen. Speciaal op een plaats opgesteld, van waar met de kanonnen van groot kaliber Pearl Harbour kan worden verdedigd, zijn de torten Kamehameha, Weaver en Barette, alle func- tionneerende in samenwerking met kustartillerie. De forten de Russy en Ruger, de laatste gelegen op een bergrug van den Diamond Head-krater, bewaken de haven van Honolulu en bestrijken Pearl Harbour vanuit het Oosten. De uitrusting van de 64e kustartillerie, luchtafweerregiment, zich bevindende in het departementshoofdkwartier te Fort Shafter, bestaat uit 3" afweer kanonnen, mitrailleurs alsmede zoeklichten met een totale sterkte van 800 millioen kaarsen. Nog kort vóórdat het vastelandsbewapeningsprogramma werd bespoedigd, werd aan genomen dat Hawaii de grootste concentratie van luchtafweer-artillerie onder Amerikaan sche vlag bezat, een aanspraak, die de ramp te Pearl Harbour nog onbegrijpelijker maakt. Op het hooge Leilehua-plateau in centraal Oahu, ongeveer 20 mijl van Honolulu zijn de „mannen" van Hawaii ondergebrachtde soldaten die de Hawaii-divisie vormen, de

Indisch Militair Tijdschrift | 1942 | | pagina 56