156 grootste en meest mobiele divisie van het leger, bestaande uit 4 infanterie-regimenten, 3 artillerie-regimenten, het U.S. gevechtsgenie-regiment, een geneeskundig regiment, een intendance-regiment en dan nog een regiment speciale troepen. Deze eenheden vormen te zamen de meest mobiele divisie van het Amerikaansche leger en om een 'bekende uitdrukking te gebruiken „zijn ze er overal altijd als de kippen Er was een tijd, nu al jaren geleden, dat sommige legertactici adviseerden, Oahu te omgeven met een reeks betonnen blokhuizen of vaste forticifaties. Maar van dat plan werd afgezien met het oog op de noodzakelijkheid van een zoo groot en volmaakt mogelijke beweeglijkheid van een stormcolonne, die in staat moest zijn, zich vrijelijk en snel naar elk punt van Oahu te kunnen begeven. Een interessante eigenaardigheid bij het verdedigingswerk van Oahu is het gebruik dat gemaakt werd van oude vulkanische kraters over het geheele eiland. Deze bevatten uiterst goed bewaarde geheimen. Oorlogstrategen, die de verdedigingswerken van Oahu uitwerkten, maakten volop gebruik van de voordeelige situatie van het binnenland, die zóó gunstig is, dat Pele misschien al aanstonds bestemd was, om als fort te dienen. Een bijzonder goed vooibeeld van het gebruik maken van de topografische gesteldheid, is de Diamond Head-krater, waarvan het inwendige door het leger wordt beschermd tegen' indringing van iedereen die niet voor een militair doeleinde van zeer groot belang daar moet zijn. Diamond Head wordt beschouwd als zwaar versterkt, tenminste men meent dat dat eens het geval is geweest, maar heden ten dage doet het meer dienst als observatiepost. De Allamanu-krater bij Head. Hill, juist ten Westen van de Moanalua-sectie van Hono lulu, is ook weer een voorbeeld van het gebruik dat het leger maakt van natuurlijke voordeelen. Hier, onder een massaal vulkanisch rotsgesteente, heeft het leger verscheidene tunnels gegraven, volgens zeggen, 200 tot 300 yards lang. Honderden tonnen granaten en kisten met munitie zijn daar opgeslagen en zóó diep onder den grond dat ze, theoretisch gesproken veilig voor luchtaanvallen zijn. Er wordt beweerd dat er zooveel ruimte is in de Allamanu-tunnels dat er plaats is voor een heele reeks bureau s, waar de generale staf gedurende raids veilig ondergebracht zou kunnen worden. Bij elke bespreking van de verdediging van Oahu, komt gewoonlijk de trouw van sommigen uit de burgerij van Hawaii ter sprake. Een voorbeeld van de soort misleiding, door rondgestrooide berichten over dit onder werp, is het volgend citaat uit een voornaam dagblad te San Francisco „De situatie begint min of meer onbehaaglijk te worden voor de Hawaiische Japanners, van wie zoovelen daar geboren zijn en ongetwijfeld ibehooren tot de loyale Amerikaan sche burgers". Een blik op de moeilijkheden, waarmede de vliegtuigproductie in Ame rika tot nu toe heeft te kampen gehad, gaf een bijzondere medewerker van het A.I.D. De oorlogsproductie van Amerika werd tot voor enkele maanden door de groote industrieele maatschappijen op de meest schaamtelooze wijze gesaboteerd. In de pers werden de arbeiders van machine-, automobiel-, vliegtuig-fabrieken, die van scheeps werven, van steenkolenmijnen enz, voor de vertraging verantwoordelijk gesteld, maar minister Stimson, de staatssecretaris voor Oorlog, die het weten kan verklaarde, dat de schuld ervan voor nog niet één procent bij stakingen moest worden gezocht. De sta kende arbeiders wier aantal in 1941 geringer was dan in 1940 dienden als zon debok en als bliksemafleider. De ware schuldigen waren de groote fabrikanten, die zooals het traditioneele voorwendsel luidde, de belangen der aandeelhouders veilig te stellen hadden hetgeen beteekende dat de grootst mogelijke winst gemaakt zou moe ten worden. Enorme sommen werden door de Amerikaansche regeering ter beschikking gesteld voor uitbreiding van fabrieken, met het oog op de productie van b.v. tanks, doch in de nieuwe fabrieken werden niet tanks, maar personenauto's gebouwd, omdat hierop meer viel te verdienen. De productie van personenauto's steeg daardoor in één jaar met niet minder dan 35 maar het leger kreeg de tanks niet, die zoo broodnoodig waren. De vermeerderde koopkracht, die in staat stelde den afzet van personenauto's zoo te vergrooten, was te danken aan de groote uitgaven der regeering voor defensiedoelein den, en de bedragen uit de schatkist, waarvoor uitbreiding van fabrieken plaats had,

Indisch Militair Tijdschrift | 1942 | | pagina 57