158 Van de zijde der automobiel-fabrikanten kwam al dadelijk critiek, die overigens verwacht was. De uitvoering van het plan zou gecentraliseerd beheer van de tot een eenheid samengevoegde ongebruikte fabrieken en werkplaatsen eischen, waarbij het zeggenschap der eigenaren hun geheel of ten deele zou worden ontnomen. Niet het eigendomsrecht, maar het beschikkingsrecht over het door henzelf niet benutte deel hunner fabrieken en werkplaatsen zou hun ontzegd worden, aan het particulier bezit zou niet worden geraakt, en socialistisch was het voorstel dan ook niet. Maar het was duidelijk, dat verzet van den kant der fabrikanten niet zou kunnen uitblijven. Zij kleed den hun weerzin en hun vrees voor het denkbeeld in den vorm van de bewering, dat met behulp van de machines en werktuigen der automobiel-fabrieken geen vliegma chines gemaakt kunnen worden, hetgeen door de technici prompt tegengesproken werd. Ook uit de kringen der vliegtuig-fabrikanten kwam critiek. Dit was al evenzeer voorzien. Want door massa-productie van jachtvliegtuigen volgens 'het plan-Reuther zou de prijs ervan tot ongeveer de helft dalen en zouden de winsten dus belangrijk afnemen. Te Washington waren uiteenloopende stroomingen merkbaar. Er waren krachtige invloeden uit de kringen der groot-industrieelen werkzaam, en deze deden het plan stranden. Ook Mr. Knudsen, directeur van het O.P.M. en oud-directeur van General Motors, verklaarde zich er tegen, na er langen tijd over te hebben gezwegen. Thans evenwel, nu de directe deelname van de Vereenigde Staten aan den oorlog de situatie grondig gewijzigd heeft, is de kans op aanvaarding van het plan lang niet uitgesloten. Het zal veel strijd kosten, de Amerikanen zijn nog door en door indivi dualistisch, en de ondernemers, wier macht groot is, willen van ordening door welke him een stuk zeggenschap in hun bedrijven ontnomen zou worden, niets weten. Maar het inzicht groeit, dat door onveranderde handhaving van de bestaande economische en sociale verhoudingen de overwinning in dezen oorlog op het spel wordt gezet. En het ziet er naar uit, dat dit inzicht tenslotte de productiepolitiek bepalen zal. Hoewel de schrijver van het artikel Zal Amerika kunnen leveren verschenen in Vliegwereld, met de hiervoor behandelde moeilijkheden reke ning houdt, stemt zijn conclusie hoopvoller. Zijn cijfers verdienen bovendien aandacht in verband met die, welke president Roosevelt kortelings heeft genoemd. De Vereenigde Staten van Amerika zijn het arsenaal geworden van een wereld, die thans gewikkeld is in een strijd, zooals er nog nimmer een geweest is. Reeds de vorige oorlog werd een wereldoorlog genoemd, maar toen waren er nog talrijke neutrale landen, terwijl de wezenlijke strijd beperkt bleef tot Europa. Pas nu is er werkelijk sprake van een wereldoorlogde eenige neutrale landen zijn Spanje, Portugal, Zwitserland en Zweden en die zijn alleen nog maar neutraal omdat zij niet anders kunnen. En wat Turkije betreft diens intrede in den oorlog kan bij wijze van spreken morgen een feit zijn, alleen weet niemand nog precies te zeggen aan welken kant de Turken zullen vechten Japan heeft met zijn aanval op de democratieën de laatste landen waar nog eenige rust heerschte, in den oorlog betrokken. De strijd is overal ontbrand en niemand is veilig meer. En alle vechtenden en verdrukten kijken uit naar Amerika, het groote rijke Amerika, dat ons de wapenen zal moeten leveren, om dezen oorlog tot een goed einde te brengen. Hoe staat het nu eigenlijk met de geallieerde bewapeningsvoorziening Engeland heeft een op topkracht werkende industrie, welke echter niet eens voldoende is om in de eigen behoeften te voorzien, getuige de enorme import van wapens, vooral van vlieg tuigen, uit de Vereenigde Staten. Engeland had een grooten achterstand in te halen. Het was Duitschland 7 jaar ten achter en verloor bovendien de gansche „output" van de Fransche industrie, die den vijand ten goede kwam. Engeland kan dus niet eens voor zich zelf zorgen. Ongeveer op de zelfde wijze staat Rusland in dezen oorlog. Rusland was ongetwijfeld beter dan Engeland voorzien van materieeldat is uit de gebeurtenissen van de laatste maanden duidelijk gebleken. Dit neemt echter niet weg dat ook Rusland wapens te kort komtblijkbaar kan de Russische industrie het oorlogstempo ook niet bijhouden. Tanks en vliegtuigen worden uit Engeland geïmporteerd en dit land staat ze alleen daarom af, omdat het op Amerika rekent voor de aanvulling van deze „verliezen". Bovendien rekent ook Rusland op Amerika voor materieele hulp. Wat de rest van de geallieerden betreft, kan men wel zeggen dat zij met uitzondering van Canada, dat nog niet wezenlijk hoeft te vechten, allen te kort komen. Zuid-Afrika, Australië, Zuid-Amerika met al zijn staten, Nederland en China zijn alle aangewezen op

Indisch Militair Tijdschrift | 1942 | | pagina 59