159 het buitenland voor hun oorlogsmaterieel. Zelfs Australië, dat van deze landen nog de beste industrie heeft, moet vliegtuigen importeeren om een luchtvloot van eenige sterkte te kunnen verkrijgen. En voorzoover onze vijanden niet voor deze leveranties zorgen, door hun zaken in den steek te laten als zij vluchten (vooral Italië is hierbij een goede leveran cier, hoewel Duitschland de laatste weken ook een behoorlijke bijdrage aan de geallieerde oorlogsinspanning levert moeten al deze „bullen" uit Amerika komen Het zijn vooral de vliegtuigen waar wij om vragen, waar wij reikhalzend naar uitzien. Vliegtuigen, vliegtuigen en nog eens vliegtuigen, om den vijand aan te vallen, om zijn landingen te doen mislukken, zijn schepen te bombardeeren en zijn concentraties te vernietigen. En dan, stille wensoh van ons allen, een partijtje lange-afstand-bommenwer- pers voor bombardement van Tokio en Yokohama Kan Amerika die vliegtuigen leveren Dit artikel wil alleen bekijken wat er noodig zou zijn om in de Vereenigde Staten jaarlijks 50.000 vliegtuigen te vervaardigen, welke volgens Amerikaansche experts noodig zullen zijn om niet alleen de democratieën afdoende te helpen, doch ook Amerika zelf een behoorlijke luchtmacht te geven en die op peil te houden. Daarbij is gerekend op de motoren en luchtschroeven, die deze vliegtuigen noodig zullen hebben. Er is echter geen rekening gehouden met instrumenten e.d. Om te beginnen is het interessant de cijfers te bekijken, welke een jaar geleden golden. Volgens het Amerikaansche luchtvaarttijdschrift „Aviation" bedroegen deze Vliegtuigen Motoren en schroeven Opp. van de Am. fabrieken in vierkante voeten 8.800.000 4.200.000 Maandelijksche productie 500 800 Jaarlijksche productie 6.000 9.600 Aantal arbeiders 60.000 16.000 Mogelijke productie per maand 850 21.000 Mogelijke productie per jaar 10.200 17.500 Kapitaal voor de heele industrie 900.000.000. Intusschen is de Amerikaansche vliegtuigindustrie belangrijk uitgebreid en is er zelfs sprake van een maandelijksche productie van 2000 vliegtuigen, hoewel dit bedrag door de propaganda wel wat zal zijn aangedikt. Men kan b.v. de productie van lichte sportvliegtuigen meetellen, of die van Canada er bij doen om zulke fraaie cijfers te krijgen. Aannemende dat het bedrag van mogelijke productie van 850 machines per maand in 1940 juist is, zou men maximaal op een huidige producte van 1500 per maand kunnen rekenen. Oorlogsvliegtuigen wel te verstaan. Men ziet dat wij er dus nog lang niet zijn 1500 vliegtuigen per maand beteekent 18000 per jaar. De vliegtuig-industrie van de Vereenigde Staten zal zich dus nog moeten uitbreiden tot drie maal de tegenwoordige grootte. Is dat nu mogelijk Wij achten dat inderdaad mogelijk. Het is trouwens wel meer vertoond Men hoeft alleen maar eens te kijken naar Engeland, waar momenteel 400.000 arbeiders in de vlieg tuigindustrie alleen werken, dus zes maal zooveel als in Amerika Nu moeten de Ameri kaansche cijfers aan den lagen kant worden gerekend, daar in de 76.000 arbeiders alleen de menschen zijn begrepen, die onmiddellijk voor de vliegtuigindustrie werken, terwijl de Engelsche cijfers de menschen bedoelen, die ook op indirecte wijze met de vliegtuigindus trie te maken hebben. Wil men het totale aantal Amerikanen, die werkzaam zijn in de vliegtuigindustrie weten, dan moet het bedrag van 76000 met ongeveer 40% worden ver meerderd. In dat geval zou dus de Britsche vliegtuigindustrie vier maal zoo groot zijn als de Amerikaansche en dus in staat moeten zijn om de productie van 50.000 per jaar of 4Ó00 vliegtuigen per maand te vervaardigen. Tenminste, als Engeland ongestoord zou kunnen doorwerken, en als de Britsche vliegtuigindustrie net zoo gemechaniseerd was als de Amerikaansche Dat valt echter te betwijfelen minder efficiënte werkme thoden en Duitsche bombardementen zullen de Engelsche vliegtuigindustrie wel een kleinere productie hebben bezorgd. Dit neemt echter niet weg dat dte mogelijkheid, voor zoover het tenminste de arbei ders, het personeel betreft, bestaat en wat Engeland in twee jaar tijds kon doen, kan Amerika, dat niet door bomaanvallen wordt gehinderd, (tenminste voorloopig niet

Indisch Militair Tijdschrift | 1942 | | pagina 60