160 zeer zeker. Ongetwijfeld zal de Japansche aanval op Hawaii met zijn enorme schade, het Amerikaansche publiek behoorlijk hebben doen schrikken. De export moest tijdelijk worden gestopt om de verliezen aan vliegtuigen op Hawaii aan te kunnen vullen Uit deze geschiedenis, welke een zeer duisteren achtergrond heeft, blijkt wel dat er nog heel wat mankeert aan Uncle Sams veel geprezen en door de propagandadiensten hoog opgeblazen luchtvloot en vliegtuigindustrie. Zoo weet Aviation te melden dat een jaar geleden de heele Amerikaansche luchtvloot nog geen 4000 vliegtuigen groot was, n.l. 2800 van het leger en 1000 van de vloot Natuurlijk kan er in een jaar heel wat gebeuren en wij kunnen er wel zeker van zijn dat de helft van de productie van dat jaar, welke wij kunnen schatten op maximaal 12.000 vliegtuigen, ten goede is gekomen aan de Amerikaansche luchtmacht. Een luchtmacht voor een land als de Vereenigde Staten, dat de halve wereld moet beschermen (zoowel Engeland en Rusland als China, Nederland en Australië rekenen op Amerika zal toch wel iets grooter behcoren te zijn dan 10.000 vliegtuigen Wij hoeven ons echter niet ongerust te maken. Tien duizend vliegtuigen is toch een behoorlijke hoeveelheid, vooral als daarvan tweederde tot de allermodernste behooren Bovendien zal men er zeker van kunnen zijn dat de Amerikanen zich thans met volle kracht op de productie gaan werpen. Tot nu toe twijfelden de fabrikanten er aan of de oor log lang genoeg zou duren om groote uitbreidingen van de fabrieken verantwoord te ma ken. Deze twijfel is nu in de Vereenigde Staten zeer zeker verdwenen En als de Ameri kanen zich ergens op gaan werpen, dan doen ze dat goed, dat is in den vorigen oorlog duidelijk gebleken. Amerika kan nu vier wegen volgen om zijn vliegtuigindustrie te verdrievoudigen. Deze vier methoden zijn 1. Uitbreiding van de bestaande fabrieken. 2. Bouwen onder licentie. 3. Gouvernementsindustrie. 4. De „Schaduw-fabrieken". 1. Uitbreiding van de bestaande fabrieken. Deze methode wordt thans allerwegen met groote voortvarendheid gevolgd. Iedere week kan men in de tijdschriften lezen over nieuwe en nieuwere uitbreidingen. Gezien vanuit het standpunt van tijd en geld is deze methode absoluut het meest practisch. Zij heeft echter bepaalde strategische bezwaren, waarbij vooral de concentratie van groote vitale industrieën als grootste bezwaar moet gelden. Ook zal deze methode aanleiding tot een tekort aan werkkrachten kunnen zijn, want zij brengt met zich mede dat alle arbeiders uit een bepaalde omgeving moeten worden gehaald. Het eerste bezwaar is voor Amerika, zooals wij reeds zeiden, niet zoo erg groot, terwijl het tweede bezwaar mede door moderne transportmogelijkheden wel te overkomen is. Hoe het zij, de eerste methode is de in Amerika tot nu toe meest gevolgde. 2. Bouwen onder licentie. Deze methode van uitbreiding bestaat hierin dat de plannen en teekeningen van een bepaald type vliegtuig aan een andere firma worden overhandigd, die een ongeveer gelijk product placht te vervaardigen. De ondervinding heeft echter geleerd dat de liaison tussohen de twee firma's op den duur bepaald slecht wordt en dat tenslotte de oorspronkelijke fabrikant geen verantwoordelijkheid voor den ander wenscht te aanvaar den, welke noodzakelijk is om een gelijkwaardig product te kunnen leveren. Mogelijk slaagt deze methode in andere industrieën, welke minder gecompliceerde dingen dan vliegtuigen maken. Dit neemt echter niet weg dat de tweede methode ook in Amerika wordt geprobeerd, waar verschillende fabrieken, o.a. Lcckheed, tegenwoordig Boeing machines bouwen 3. Gouvernementsindustrie. In nog geen enkel geval is een industrie die door het Gouvernement werd geleid, succesvol geweestWie daaraan nog twijfelt, herinnere zich de feiten van Frankrijk, dat in 1935, toen de Regeering de vliegindustrie overnam, de grootste luchtvloot van de wereld had en in 1938 de zwakste In 1939, toen de oorlog uitbrak was de luchtvloot van Frankrijk niet veel grooter dan die van Nederland en Indië te zamen En zeker minder modern De kosten nemen bepaald zéér toe, hetgeen gebleken is uit de erva ringen, welke men heeft opgedaan in de Naval Aircraft Factory, de eenige vliegtuig fabriek in Amerika, die door het Gouvernement wordt beheerd. Ongetwijfeld zal het overnemen van de vliegtuigindustrie, door de Regeering tot een débacle leiden Laten wij hopen dat de Amerikanen dat niet in hun hoofd halen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1942 | | pagina 61