166 nende met eigen verkenningen te doen te hebben, verrast en met de bajonet afgemaakt worden. Het was moeilijk te gelooven, dat wij werkelijk door loopgraven trokken, waar de Duitsche soldaten lagen te slapen. Heel voorzichtig slopen wij voort, hoewel eenige man nen er naar hunkerden hun bajonet te gebruiken. Toen wij er veilig en wel doorheen waren, begonnen de voorposten en gecamoufleerde Duitsche patrouilles alarm te slaan. Er klonken schoten en mitrailleurs vuurden in onze richting, doch het was te laat. Wij waren reeds veilig in het dichte bosch. Slechts een enkele verdwaalde kogel floot nog over onze hoofden. De nachtwaker uit het dorp bracht ons een bezoek. Hij hinkte op ons toe en zeide, dat er den geheelen dag iemand getelefoneerd had en naar den een of anderen aanvoer der had gevraagd. Sterk bewapend brachten eenigen van ons Zakutney naar het dorp. Wij waren er op voorbedacht, dat alles een list zou zijn. Daar ontwikkelde zich het volgende telefoongesprek Zakutney begon„Welken aan voerder moet u hebben Het hoofd van de dorpssovjet „Neen, het militaire hoofd. Zijn er militairen in het dorp „Ja wel enkelen" zeiden Zakutney voorzichtig. „Maar wat voor soort militairen be doelt u eigenlijk, Russen of Duitschers Er was een pauze en de stem ging eenigszins geërgerd verder „Houd op met die nonsens, wie ben je, Duitscher of Rus „Grappig is dat" zeide Zakutney, „dat wilde ik u juist óók vragen". Heel voorzichtig aan beide kanten ging het gesprek nog een tijdje door. Eindelijk zeide de stem aan het andere einde van den draad „Kunt u me Uw naam niet zeggen, misschien gaat het dan gemakkelijker." „Daar heb ik geen bezwaar tegen, ik heet Zakutney". „Hemelsche goedheid, Zakutney Wel hallo, hoe kom jij daar. Je spreekt met Sudakov". Zakutney dacht een oogenblik na. Toen herinnerde hij zich den naam opeens. Het was een vriend uit zijn studietijd aan de militaire academie. Eén ding was duidelijk. Sudakov telefoneerde vanuit de gevechtslinies en zijn een heden lagen slechts op enkele mijlen afstand. Hij beloofde zoo spoedig mogelijk een aantal pantserwagens te zenden om onzen heelen troep op te pikken. Wat een bof, dat niettegenstaande de nabijheid van de frontlinie deze telefoonver binding niet was verbroken. Zakutney is buiten zich zeiven. Na dertig dagen door den vijand ingesloten te zijn geweest, kunnen wij nauwelijks gelooven, dat wij bijna weer „thuis" zijn. Twijfel maakt zich van Zakutney meester. Als het allemaal eens een handige list is. Misschien hebben zij Sudakov gedwongen te telefoneeren. Die pantserwagens zullen dan wel opdagen, maar het zullen Duitsche zijn. Dat telefoongesprek is toch onvoorzichtig geweest... Wij trekken ons weer in het boschje terug. Wij wachten. Daar zien wij een stofwolk op den weg. Het zijn pantserwagens. Een oogenblik ver wachten wij een salvo, doch het volgende moment steekt een Sovjet-tankcommandant zijn hoofd uit den voorsten wagen en roept„Waar is jullie commandant Zakutney stapt naar voren. Zelfs nu nog zijn wij niet zeker van onze zaak. Om zich- zelven te overtuigen, kijkt hij door de open gaten en ziet de uniformen van het Roode Leger. Dat is genoeg. „Komt, kameraden" roept hij en daar stormt een troep verwilderd uitziende mannen uit het boschje. Ik kan geen woorden vinden om deze ontmoeting te beschrijven. De mannen om helzen elkaar, dansen, zingen, kloppen zachtjes op de pantserwagens en de machinegeweren alsof het levende wezens zijn. Ook ik kan me niet meer inhouden en omhels, tot zijn verlegenheid, een grooten, zwaren soldaat. Onze gelukkige hereeniging wordt verstoord door Zakutney's bevel „voorwaarts marsch". Onze verkenners hadden het bericht van een vijandelijke beweging gerappor teerd. Onder beschutting van de pantserwagens maakten wij een geforceerden marsch naar onze eigen linies. Eindelijk waren wij terug bij het Roode Leger. Jammer, dat wij onze vreugde niet konden uiten door een machtigen juichkreet, een juichkreet, welke over het geheele front, over de gansche wereld schalt."

Indisch Militair Tijdschrift | 1942 | | pagina 67