4. STRAATGEVECHTEN (I) door R. 1. INLEIDING. Het zal ook den lezer ongetwijfeld zijn opgevallen, dat er de laatste jaren in de vakpers betrekkelijk weinig is gepubliceerd over de techniek van het straatgevecht. Dit is een logisch verschijnsel. De na-oorlogsche tijd toonde ons gedurende een tiental jaren veel leerzaams op het terrein van de actie tegen gewapende kwaadwilligen. Dat begon reeds in 1917 in Rusland. Daarna gaf Duitschland en korten tijd ook Italië het noodige op dit gebied te zien. In laatstgenoemd land was het daar mede na het optreden van Mussolini snel afgeloopen doch Duitsch land heeft vele jaren de leerstof verschaft, waaruit wij t.a.v. de mérites van het „straatgevecht" nu nog putten. De chaos, die daar toen geruimen tijd heeft geheerscht, heeft geleid tot de instelling van een semi-militair politieleger (de Schupo), dat jaren lang is opgetreden tegen opstandige organisaties, welker leden in den juist geëindigden oorlog militair waren geschoold en bedrevenheid had den verkregen in het gebruik van alle soorten wapens. Na deze na-oorlogsche periode van ruim 10 jaren luwde de ge organiseerde opstandige terreur. In Duitschland maakte Hitier daar met zijn partij-organisaties een einde aan (om er een andere voor in de plaats te brengen Elders zagen we na de ergste we relddepressie in 1929, de menschheid zich weer voorzichtig re- dresseeren. Geheel achterwege bleven relletjes en opstandige be wegingen op grootere schaal echter niet. Het was vooral Frankrijk, dat eronder te lijden had, in het bij zonder in 1936. Later helaas tè laat is, vooral onder de dreiging van het nieuwe gevaar der fascistische agressie-politiek, een tendenz waar te nemen geweest, niet zijn eigen ruiten in te gooien door inwendige verscheuring en/of ordeverstoring. Ook Oostenrijk is jaren lang door burgerstrijd verscheurd vooral de opstand in Weenen biedt veel leerzame stof. Dichter bij huis denken we nog aan de moeilijkheden in Shang hai in 1927, 1932 en 1937. Nederlandsch-Indië is na 1926 gelukkig van onrust verschoond gebleven. Omtrent de techniek van het straatgevecht treft men in onze voorschriften weinig aan, terwijl men met hetgeen in ons V.P.T.L. Bewerkt naar een eenigen tijd geleden gehouden voordracht. 115

Indisch Militair Tijdschrift | 1942 | | pagina 16