8. UIT DE PERS. In aansluiting op het artikel Steunpunten in den Pacific (I.M.T. 1941 nr. 12 en 1942 nr. 1) laten wij hieronder völgen een in verschillende dagbladen verschenen verhandeling over Amerika's voorposten in het noorden van den Pacific. 153 Twee officieele -berichten van slechts enkele woorden, welke kortelings te Washington werden gepubliceerd, betroffen een deel van den Pacific, dat maar zelden de aandacht heeft, namelijk het allernoordelijkste deel. Het eerste bericht luidde „Japansche schepen houden zich vermoedelijk op nabij Alaska". Vier en twintig uur later werd het gevolgd door een tweede mededeeling, luidende „Verondersteld wordt, dat Japansche schepen zich bevinden in de nabijheid van Kodiak. Alle koopvaarders zijn gewaarschuwd". Kodiak is een van de operatiebases voor onderzeebooten en vliegtuigen der Ameri- kaansche marine, gelegen op het schiereiland in het zuidwestelijke deel van Alaska. De bekendmaking van deze door de Amerikaansche marineleiding verkregen inlich tingen zal ongetwijfeld wel geschied zijn om goede redenen, al lijkt het op het eerste gezicht vreemd dat men den vijand op de hoogte zou stellen van het feit dat men bekend is met zijn bewegingen. Het heeft geen zin zich te gaan -verdiepen in gissingen, welke die redenen wel geweest zouden kunnen zijn, maar wèl lijkt het nuttig: eenige aandacht te geven aan dit deel van de wereldzee, waarin thans de zoo vele jaren verwachte „oorlog in den Pacific" aan den gang is. De Gro-ote of Stille Oceaan, -dit -grootste zeegebied der wereld, heeft ongeveer den vorm van een driehoek. De top ervan wordt gevormd door de Beringstraat, waar Azië en Amerika slechts gescheiden zijn door een strook water van nog geen honderd mijlen terwijl er ter hoogte van den evenaar een afstand ligt tusschen beide continenten van bijna den halven omtrek van de aarde. Het is opmerkelijk te constateeren hoe weinig de ontzaglijke grootte van -dezen Oceaan wordt beseft. Meer dan twaalfduizend mijlen is de afstand tusschen het Panamakanaal en den zuidwestelijksten hoek van den Pacific, waar Malakka ligt. het zuidelijkste deel van het vasteland van Azië, het Nederlandsch-Indische eilandenrijk, de Philippijnen. Als verbindingslijn tusschen Amerika en het deel der wereld waar wij wonen wordt vrijwel uitsluitend steeds de route gezien, welke loopt door het breedste deel van den Pacific, over de lijn, waarin zich bevinden de Hawaii-eilanden, Wake en Guam. Een zeer belangrijke Amerikaansche verbindingslijn bevindt zich echter ook in het Noordelijkste deel van den Pacific, waar een keten van eilanden ligt, welke als het ware een brugverbinding vormt tusschen het schiereiland Alaska in het Amerikaansche en het schiereiland Kamchatka in het Aziatische werelddeel. Deze eilandengroep, de Aleoeten, behoorend tot het gebied der Vereenigde Staten, strekt zich van de uiterste landpunt van het vasteland van Amerika, van Alaska, in een boog Westwaarts uit over een afstand van bijna tweeduizend kilometer. De aarde is een bol en indien men op dien bol zoo strak mogelijk een draad spant tusschen Tokio en Seattle dan kruist die draad op twee plaatsen de keten der Aleoeten met andere woorden de kortste weg tusschen deze twee steden loopt door de Aleoeten. Wel zeer duidelijk blijkt hieruit de strategische ligging van deze eilanden en de beteekenis ervan als Noordelijkste verdedigings- en aanvalslijn der Vereenigde Staten. Een nog iets nauwkeuriger beschouwing van den aardbol doet blijken, dat de Aleoeten niet alleeen zijn gelegen in den weg van Seattle naar Tokio, doch ook dat over deze eilanden gaat de kortste weg van elk deel van Noord-Amerika naar elke haven van het Noordelijk deel van Azië naar Japan. De verteekening, welke ontstaat als de bolvorm der aarde wordt gebracht op het platte vlak van de kaart, heeft tot gevolg dat er dikwijls geen juist beeld ontstaat van de ligging van land en zee, noch van den kortsten afstand tusschen twee plaatsen, die niet door een rechte doch door een gebogen lijn wordt voorgesteld. De weg over den Stillen Oceaan van San Francisco naar Manila via Honoloeloe heeft een lengte van 6929 mijlen de weg tusschen San Francisco en Manila via de zooveel Noordelijker gelegen Aleoeten heeft een lengte van 6872 mijlen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1942 | | pagina 54