2. BOEKBESPREKING 104 door A. C. V. VAN BEMMEL, Dierkundige bij het Zoölogisch Museum te Buitenzorg. HUGH B. COTT, „Adaptive Coloration in Animals", with a preface by JULIAN HUXLEY, coloured frontispiece, 48 monochrome and 84 text illustra tions, METHUEN, London, 36 Essex Street, Strand, W.C. 2. 1940. (with Biblio graphy and Index, XXXII 508 p Hugh B. Cott is in militaire kringen geen onbekende. Reeds eerder publi ceerde hij in Royal Engineers Journal, 1938, blz. 501517 een artikel geti teld Camouflage in Nature and War. Hierin zette hij de volgende principes uiteen. In de dierenwereld heerscht een eeuwigdurende strijd om het bestaan. Van de methoden die in den modernen oorlog worden toegepast, kun nen wij ook bij de dieren paralellen vinden. Pantsering, chemische en gas- oorlog, dit alles vinden wij bij de dieren terug. In het algemeen overtreft de mensch in aanvals- en verdedigingstactiek de dieren. Er is echter één uitzondering en dat is de camouflage. Deze is bij de dieren tot een uitzon derlijke geraffineerdheid opgevoerd. Cott heeft er zijn levenswerk van ge maakt, de regels vast te stellen, volgens welke de natuur te werk is gegaan bij het camoufleeren van haar schepselen. Hij komt daarbij tot een aantal wetten, waaraan een effectieve camouflage moet voldoen en geeft in groote lijnen de toepassing van deze wetten in de moderne oorlogvoering aan. Met concrete voorbeelden toont hij aan, welke fouten op dit gebied zijn en wor den gemaakt. Het thans verschenen boek bevat in het eerste deel (190 blz.) een uit breiding van deze publicatie. Op welke physische principes berust nu de herkenning van voorwerpen in het algemeen en in het terrein Het antwoord kon luidenDe kleur met de daarin voorkomende verschillen in helderheid, zuiverheid en diepte, het reliëf met de daardoor veroorzaakte verschillen in licht en schaduw, de omtrek die den algemeenen vorm herkenbaar maakt en, wat misschien het belangrijkste is, de schaduw die het voorwerp op zijn achtergrond werpt. Door welke methoden zijn deze physische eigenschappen op te heffen Allereerst door een algemeene overeenkomst in kleur met de omgeving, het optisch omkeeren van het reliëf door de kleuren in de beschaduwde deelen licht te nemen en die in de verlichte deelen donker, het aanbren gen van een kleurenpatroon dat de aandacht van den omtrek afleidt en het verbergen van de schaduw door de voorwerpen af te platten dan wel door den omtrek van het voorwerp geleidelijk in de omgeving te doen overgaan. Deze vier regels zijn op verschillende wijzen te verwezenlijken en ver- eischen een zeer bepaalde techniek die door den schrijver nader, aan de hand van tallooze voorbeelden, diagrammen en foto's naar de natuur, wordt toegelicht. Als speciale methode voor het herkennen van gecamoufleerde voorwer pen bespreekt hij daarbij o.a. de fotographie met voor infra-roode stralen gevoelige platen. De tweede helft van het boek is gewijd aan andere functionneele toepas singen van kleuren in de dierenwereld zooals schrik- en pronkkleuren, na bootsing e.d. en is voor de lezers van dit tijdschrift van minder belang. Het leek mij goed op deze plaats de aandacht voor dit boek te vragen, die het toekomt. Dat het werk van Cott in Engelsche militaire kringen zeer wordt gewaardeerd, blijkt uit het feit dat de Britsche legerleiding hem heeft opgedragen, de door hem bestudeerde principes in de practijk van de mo derne oorlogvoering toe te passen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1942 | | pagina 5