3. DE UITWERKING VAN PROJECTIELEN door J. T. G. VAN BOLDRIK, Majoor der Artillerie. HOOFDSTUK III. SLOTBESCHOUWING. 1. Scherf projectielen. In hoofdstuk I zagen we, hoe de scherven van een springende granaat zich in vrij scherp van elkaar te onderkennen bundels bevinden. Zulks wil echter niet zeggen dat in de tusschengelegen ruimten geen scherven aanwezig zijn. Integendeelproeven heb ben uitgewezen dat in deze ruimten zich ook scherven bevinden en dat er een strook rondom het springpunt is aan te wijzen, waarbinnen de scherfdichtheid minstens 2,0 c.q. 1,0 bedraagt. Fig. 47 geeft een algemeen beeld van een dergelijk bestreken opper vlak, dat dus bestaat uit een zone met kleinen straal vlak om het projectiel en de sectoren van den zijschervenbundel. Het zou te ver voeren, indien door proeven de uitwerking van de scherfgranaat op verschillende doelen zou moeten worden be paald om aan de hand hiervan een tabellarisch overzicht te geven van de voor een uitwerkingsvuur benoodigde hoeveelheden munitie. Het is echter van het grootste belang, in dit opzicht toch een houvast te hebben, en dit houvast wordt op de duidelijkste en beste wijze gegeven door het Fransche schietvoorschrift„In struction générale sur Ie tir de PArtillerie". Hetgeen aldaar ter zake is vermeld, zou kunnen worden omgewerkt tot overeen komstige, voor de projectielen van onze artillerie geldende ge gevens, waarbij dan als vergelijkingsbasis kan worden genomen het aantal projectielen benoodigd voor het overdekken van 1 ha. Het is ook voor onze artillerie zaak, haar vuurkracht zoo econo misch mogelijk te gebruiken. Daarom is het wel wenschelijk, dat men, alvorens tot een uitwerkingsvuur over te gaan, zich goed rekenschap geeft van de gewenschte uitwerking, m.a.w. van de scherfdichtheid, welke op het gegeven moment noodig wordt ge acht. Deze dichtheid zal afhangen van tactische en van terrein omstandigheden. Zoo zal voor vernietiging van ongedekte leven de doelen de scherfdichtheid zeker 2,0 moeten bedragen, in met 105

Indisch Militair Tijdschrift | 1942 | | pagina 6