71 onder een stortregen in het bivouak aan, dat betrokken was in drie op eenigen afstand van elkander gelegen complexen huisjes. Nergens was padé te vinden. Op de sawah 's was de padé rijpende en overal in den omtrek waren ladangs aangelegd. 7 November. Daar de afstand tot Tjëlala niet groot moet zijn, rukten te 6 uur v.m. de opnemers met eene brigade uit om Pepajongan in kaart te brengen. Te 71/2 uur v.m. kon worden afgemarcheerd naar Tjëlala, dat over eene kleine waterscheiding reeds te 10 uur v.m. was bereikt. Vermits met den kijker menschen op de reeds bebouwde sawah's werden waargenomen, gingen in drie richtingen zoo gedekt mogelijk patrouilles naar de gampöng's om zoo mogelijk iemand te arresteeren, die ons den weg naar Beutong zou kun nen wijzen. Het mocht echter aanvankelijk niet gelukken iemand te vatten. Nadat het bivouak was betrokken in de meunasah en de twee na bijgelegen Kleine gampöng's, gingen vijf patrouilles uit om te trach ten iemand te arresteeren. Aan eene ervan gelukte het inhetbosch eenen Gajö te vangen. Een tweede werd bij verzet neergelegd. Tjëlala is een uitgestrekt dal met vele kleine gampöngs en verscheidene ladangs. De gearresteerde Gajö deelt mede, dat Tjoet Nja* Din ook in de meunasah logeerde en dat zij uit Tjëlala naar Beutong terug ging, omdat hier weinig rijst is. De rijstvelden hebben ook hier veel van de muizen te lijden. 8. November. Hoewel de gearresteerde Gajö van Tjëlala in langen tijd niet zelf in Beutong is geweest, deelt hij mede, dat er een vrij druk verkeer is tusschen Beutong en de Gajö landen. Vandaar gaan n. 1. ook wegen naar Isa* en Paja Djagat (Pegasèng). Van lieden, die niet lang geleden uit Beutong terug kwamen, vernam hij, dat Tjoet Nja' Din zich nog daar ophoudt en dat zij een zeer mooie eigen gampöng heeft gebouwd niet ver van den uitgang van het bosch aan de rivier.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 103