75 de huizen nette groentetuinen, waren aangelegd. Alle huizen stonden binnen eenen pagger en het huis van Tjoet Nja* Din zelf was nog bovendien afzonderlijk afgesloten door een hek. De opnemers zetten hunne meting voort en twee patrouilles gingen uit, één naar beneden- en één naar bovenstrooms. Het bleek, dat Beutong een uitgestrekte kom is aan de Kroeëng. Beutong met zeer vele gampöng's, drie meunasah's en een meusigit en dat er overvloed van padé was te vinden en overvloed van vruchten, die in de Gajölanden zeer weinig of niet voorkomen. Van de overzijde vielen enkele schoten op het bivouak, het geen des te onaangenamer was, nu de rivier door de regens begon te rijzen. Heden regende het weder. 12 November. Verschillende patrouilles werden uitgezonden, waarvan eene met de opnemers. De overige patrouilles hadden opdracht te trach ten menschen te arresteeren en om te zoeken naar eenen over gang naar den linkeroever. De eenige door den gids aangewezen waadbare plaats, op onge veer éen uur gaans benedenstrooms van het bivouak, bleek op de zen dag slechts met levensgevaar te doorwaden. Daarom wer den alle rotankabels van de vermelde bruggen van de bevolking bij het bivouak verzameld ten einde een kabel te kunnen vervaar digen tot overspanning van de rivier bij de waadbare plaats. Eene der patrouilles vond een vivresdepot van de bevolking, waar in rijst en zout werden aangetroffen en legde in het gebergte drie gewapenden neer. Alle patrouilles werden nu en dan beschoten. Door alle beschikbare dwangarbeiders werd heden rijst ge stampt om den voorraad levensmiddelen aan te vullen. Ook op dezen dag regende het. Door de laatste marschen door de beddingen van rivieren leed een groot aantal militairen aan voetwonden hetgeen voor velen zeer onaangenaam werd, doordat sokken, schoenen en slobkousen geheel versleten geraakten. 13 November. Twee afdeelingen van twee brigades gingen uit om in het geberg te op de beide oevers van de rivier naar schuilplaatsen te zoeken.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 107