2 voerders goed gezien hadden, heeft de ondervinding bewezen: op den marsch naar Peking is nagenoeg geen verzet ondervonden. Het rapport van Lord Beresfordwaarvan een uittreksel voor komt in de Januari aflevering 1900 van de Militaire Spectator geeft een denkbeeld omtrent de eigenaardige toestanden in het Chineesche leger, waarover ook artikelen voorkomen in de Journal of the Royal United Service Institution" van 1898 The armed strength of China:) en in de United Service Magazine van 1898 en '99 (:The Chinese Army:). Hoewel het gehalte van de vreemde instructeurs in het Chi neesche leger, naar men zegt, over het algemeen veel te wen- schen overliet die instructeurs waren meerendeels onder officieren, terwijl er onder de officieren nog al eens waren, wier verleden hen genoopt had den dienst in 't vaderland te verlatenzoo schijnt 't toch ook, dat de meer geschikten onder hen, bij hun arbeid niet altijd die medewerking van hoogerhand ondervonden, welke zij mochten verwachten. Dit wordt hier uit verklaard, dat de Chineesche officierenwaarover straks die over 't algemeen zeer ongeschikt voor hun taak waren, vreesden, dat dit hunne minderen te duidelijker zou blijken, naarmate deze door vreemde instructeurs beter onderwezen werden; om dus hun prestige niet te verliezen, legden zij aan de oefeningen allerlei moeielijkheden in den weg, en wisten zij te bewerken, dat dit ook van hoogerhand geschiedde; maar al te dikwijls was het gevolg daarvan, dat zelfs de beste instruc teurs zich verder geen moeite voor de zaak gaven, daar zij het hopelooze van hun arbeid inzagen. Dat de kennis der Chineesche officieren over 't algemeen veel te wenschen over moest laten, is niet te verwonderen, wanneer men nagaat, dat aan de militaire scholen Nangking Hankau en Tientsin studenten werden aangenomen, die om zoo te zeggen, nog niets kenden en deze jongelieden, die dus nog de lagere school moesten afloopen op de militaire scholen, brachten het niettemin na een 4 jarigen cursus tot officier. De Engelsche taal en vakken van lager- en uitgebreid lager onderwijs werden gedoceerd door Chineesche leeraren, terwijl de vakoplei ding meestal gegeven werd door vreemdelingen hoofdzakelijk Duitschers en wel in Nangking en Hankau door officieren

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 10