85 Zoo eenigszins mogelijk moeten de Gajöhoofden schriftelijk uitge- noodigd worden tot een onderhoud met den colonnecommandant en in dat schrijven worden medegedeeld, dat slechts de sultan van Atjeh en zijne volgelingen het doel van onze komst is en wij tegenover de Gajö's vriendschappelijk gezind zijn. Er behoort zeer streng tegen te worden gewaakt, dat niemand zich schuldig maakt aan het zich toeëigenen of beschadigen van eigendommen van Gajö'svooral ook, dat door de dwangarbeiders niet wordt gerampast. Indien voldoende zekerheid is verkregen, omtrent den dooi den pretendent sultan bij zijn vlucht van het meer gevolgden weg en zijn verblijfplaats of die zijner vrouwen, kan de colonne commandant, hetzij met de geheele colonne, hetzij met een ge deelte der colonne, daarheen oprukken en in 't laatste geval het andere gedeelte eene andere bestemming gevenhierbij wordt er zijne aandacht op gevestigd, dat de weg over Pameuë naar Pidië zeer moeilijk moet zijn en men onderweg niet veel aan treft; dat daarentegen op den weg van Laut Tawar naar de Paséstreek over Kanès, op deze plaats (een knooppunt van paden) zeker nog al het een en ander zal te krijgen zijn. De voornaamste kampongs aan het meer, waar levensmidde len zullen gevonden worden, zijn Kebajahan in het noorden en Bintang in het oosten, terwijl ook de aandacht wordt gevestigd op het samenstel van wijken, die Pegasèn vormen ten westen van het meer. Aan het pad, dat naar deze plaats voert, ligt over de Peusangan rivier op korten afstand, west van den oever van het meer, als brug een groote bekapte boom. De terugmarsch der colonne wordt door den colonne-comman dant geheel naar omstandigheden geregeld, en is het daarbij niet noodzakelijk, dat naar Peusangan wordt teruggekeerd, zelfs niet door de twee brigades, die van daar afkomstig zijn. Maar wel zal het aanbeveling verdienen eventueele gewonden en zieken naar Panté Lhong in Peusangan te doen brengen voor het opnemen van die gewonden en zieken zal gedurende de excursie een Gouvernements stoomschip vóór Djangka ge. stationneerd worden.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 117