- 3 Hij deelde mij mede, dat zij zeer goed als poloponie volde den en volgens zijne meening voor lichte cavalerie met succes zouden zijn te gebruiken. Hoewel de opinie van den Heer Wallis over de Arabs zeer gunstig was, verklaarde bij zich toch ongenegen eventueel een contract met het Nederlandsch- Indische Gouvernement aan te gaan tot levering van Arabs voor het leger, doch raadde mij aan, mij terzake te wenden tot den Heer Rodgersden voornaamsten paardenhandelaar te Bombay. Den volgenden dag bezocht ik den Heer Bate. Ook deze liet zich zeer gunstig over de Arabs uit en vermeende, dat ponies van 13' 1" 14' [Eng. maat] in voldoend aantal te verkrijgen zouden zijn. Evenals de Heer Wallis gaf hij de maanden Octo ber en November, doch voornamelijk de maand December, als de meest geschikte voor aankoop aan, daar alsdan de scheicks de Arabs in groote getale ter markt brengen. Het is toch van deze hoofden, dat men deze ponies moet koopen, hetgeen in verband met de taal geen gemakkelijke taak schijnt te zijn. Na lang redeneeren verklaarde de Heer Bate zich bereid Arabs voor het Gouvern ement te leveren met keuring op Javadoch onder voorwaarde, dat bij den eersten aankoop een officier hem zoude terzijde staan ter voorlichting. De prijs, door Bate bedongen, zoude gemiddeld 400 Roepies of f 320 zijn, waarbij gevoegd moet worden een bedrag van 40 R. of f 32. voor vracht van Bombay naar Javazoodat de prijs op Java gemiddeld f 350.zoude bedragen. Beide paardenhandelaars lieten mij eenige Arabs zien, die werkelijk goed gebouwd waren, terwijl zij mij ook bij het polospel vlot en goed ter been voorkwamen. Een gevestigde opinie durf ik echter niet uit te spreken, doch vermeen, naar hetgeen ik te Colombo van de Arabs zag, dat de Australische Well-bred pony zeer zeker voor hen niet behoeft onder te doen en mij door zijn meerdere massa een beter troe penpaard toeschijnt. De Arab kwam mij te vlakribbig en te hoogbeenig voor. Voorts kan het volgens mijne bescheiden meening aan geen twijfel onderhevig zijn, dat het Nederlandscli-Indische Gouver nement met betrekking tot de remonteering minder afhankelijk

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 123