4 zal zijn van Australië dan van de Engelsch-Indische Koloniën.. Dit heeft mij de ondervinding althans in Australië geleerd, dat men voor geld alles gedaan krijgt, hetzij men vriend of vijand is. )(Make money" is ook daar de hoofdleus, terwijl afscheiding van Engeland slechts een kwestie van tijd is. Ook de omstandigheid, dat het remonteeren zelve, m. a. w. het eigenlijke aankoopen der paarden, in Bombay met oneindig meer moeilijkheden gepaard zal gaan dan in Australiëvermeen ik een gunstigen factor te mogen achten ten opzichte eener remonteering in Australië. Beide poniesoorten gezien hebbende en beide soorten in de beantwoording mijner opdracht betref fende een eventueele remonteering met buitenlandsche paarden, mij eenige jaren geleden door den toenmaligen Regiments- Commandant, den thans gepensionneerden Luitenant-Kolonel Oxenaarverstrekt als vermoedelijk geschikt te hebben aan gegeven, vermeen ik een geheel onbevooroordeeld oordeel te kunnen vellen. Hoewel het bovenstaande wel niet rechtstreeks onder het bereik mijner opdracht valt, heb ik echter vermeend de gunstige gelegenheid, om eenige meer positieve gegevens betreffende de veel besproken Arabs te verkrijgen, niet te hebben mogen laten voorbijgaan. In het belang der remonteering zij het mij vergund alsnog het volgende in dit rapport op te nemen. De Consul-Generaal der Nederlanden voor Australië te Melbourne, de Heer Bosschartis nog niet lang aldaar werkzaam, doch is jaren lang diplomatiek agent van H. M. de Koningin der Neder landen in Perzië geweest en kan dus, te meer daar Zijn Hoog Edel Gestrenge een groot liefhebber van paarden is, geacht wor den waardvolle inlichting over de Perzische paarden, waartoe ook de zoogenaamde Arabs behooren, te kunnen geven. Deze autoriteit nu deelde mij mede, dat in Perzië wel voldoende paar den aanwezig zijn, doch dat de aankoop met groote en vele moei lijkheden gepaard gaat. Hij achtte een aankoop door een com missie onmogelijk, doch beval vol vertrouwen de Nederlandsche Firma J. G. B. Hotz and Son te Bender- Bushire aan voor een eventueelen leverancier van Perzische paarden dan wel tot het verstrekken van inlichtingen. De manager dezer firma is de Heer Moesman aldaar, waarnemd. consul der Nederlanden. Zijn

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 124