beëindiging der rencarrière een uitstekend fokmateriaal oplevert, doch ook tevens, dat, hetgeen wij tot dusver in Indië van volbloed paarden te zien kregen, op enkele uitzonderingen na, van een zeer lage klasse is. Dë Heer Kiss had, zooals ik hem te voren verzocht had, te Clydesdale een aantal ponies verzameld, ten einde mij in de gelegenheid te stellen, met juistheid aan te geven, welk soort ponies de Indische cavalerie verlangde. Reeds dadelijk bleek mij hier, zooals het mij later overal elders gebleken is, hoe wenschelijk het was een officier naar Australië te dirigeeren, ten einde de noodige inlichtingen te geven, betreffende de paardensoort voor het Indische leger gewenscht. Noch paardenhandelaars, noch fokkers hadden een juist inzicht in de zaak; allen dachten, dat zoogenaamde cobs werden ver langd, welke wel is waar sterk zijn, doch geen vlotte cavalerie- paarden met goede vrije gangen daarstellen. Voor artillerie- paard zouden deze in groote getale te verkrijgen cobs uitstekend geschikt zijn, voor cavaleriepaard deugen zij echter niet. Het geen de Nederlandsch-Indische cavalerie behoeft is „a small well-bred horse" m. a. w. een met veel bloed gefokt, klein rijpaard. En dit is het type van den zoo gezochten en duur betaald wordende poloponie, zich kenmerkende door gunstigen bouw, goede gangen en aangenaam temperament, met een schoft hoogte van 14' tot 14' 2" [Eng. maat]. Steeds en overal is het mijn streven geweest, een ieder dui delijk te maken, dat het dit type ponie was, door het Indische Gouvernement verlangd en vooral te waarschuwen voor lange ruggen, lange en ingedeukte lendenen, afhangende kruizen, vaste en steile schouders en te licht beenwerk. Te allen tijde heb ik verkondigd, dat het Nederlandsch-Indische Gouvernement er niet op uit was voor weinig geld slechte paarden te koopen,- doch volkomen bereid was een fairen prijs te betalen, mits het goed materiaal verkreeg. Onder de door den Heer Kiss verzamelde ponies waren meer dere, welke aan alle billijke eischen voor troepenpaard voldeden en volgens mijne overtuiging goede cavaleriepaarden zouden worden en toen nu de Heer Kiss mij verzekerde thans te be-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 128