9 grijpen, welk soort ponies verlangd werden en dat dit soort in overvloed in de kolonie K. Z. Wales te verkrijgen was, achtte ik mij gerechtigd, in verband met mijne instructiën, Z. E. den Commandant van het Leger te telegrafeeren, dat de ponies van den Heer Kiss door mij geschikt werden geacht. Na ontvangst van het desbetreffende telegrafische antwoord, heb ik daarop den consul der Nederlanden te Sydney aangezocht het con tract met den Heer Kissvoor de levering van 75 a 80 ponies, onder de door het Legerbestuur gestelde voorwaarden af te sluiten. De heer Kiss stelde er prijs op, mij door bezichtiging van poniefokkerijen, paddocks enz. de overtuiging te schenken, dat zijne bewering geen ijdele woorden, doch daadzaken waren en had daarom reeds te voren naar de eigenaars van eenige dei- meest bekende poniefokkerijen geschreven, ten einde hen na mens mij te verzoeken mij in de gelegenheid te willen stellen hunne stations te bezoeken, daar het voor mij van zeer veel belang te achten was, een en ander met eigen oogen te aan schouwen en de noodige gegevens te verzamelen. Dit nu strookte geheel met mijne voornemens, daar ik vermeende, slechts dan een betrouwbaar rapport te kunnen indienen, indien ik over voldoende gegevens, berustende op eigen onderzoek en eigen waarneming, kon beschikken. De Heer Kiss heeft mij op mijn verzoek op al mijne tochten vergezeld, teneinde mij overal te introduceeren en den weg te wijzen. Ik vermeen dan ook niet te mogen nalaten hier offi cieel te vermelden, dat de Heer Kiss mij hierdoor mijne zending ten zeerste heeft vergemakkelijkt, daar ik nu in korten tijd zeer veel omtrent paardenfokkerij in het algemeen, en betreffende poniefokkerij in het bijzonder, leerde kennen. Zonder zijne hulp zoude ik zeer zeker langeren tijd hebben noodig gehad voor mijne zending en had wellicht weinig belangrijks gezien. Op goed geluk alleen door de kolonie N. Z. Wales te reizen, gege ven de uitgestrektheid dier kolonie, de betrekkelijk weinige ver keersmiddelen, I de groote af te leggen afstanden, het verspreid liggen der breeding stations, de eigenaardigheden der Australi sche squatters, doet het gevaar ontstaan, een reis zonder be trouwbaren gids vruchteloos te doen zijn. Wel had de Consul-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 129