4 van die vreemdelingen in hun eigen leger verschuldigd zijn. Toen er door de verschillende legers te Shanghai voor den Graaf van Waldersee gedefileerd werd, was er over de houding en het marcheeren der Duitschers ook maar één roep en de enkelen onder de vreemdelingen, die dit met leede oogen aan zagen, wisten er niets slechters van te zeggen dan „bespottelijk aanstellerig." Boven zeide ik, dat de kleeding der Duitsche militairen er weinig toe bijdroeg om hun een gunstig militair voorkomen te geven; verschillende oorzaken werkten hiervoor samen. Men had den menschen een khaki veldkleeding gegeven, maar in plaats van aan de jas een attila of buisvorm te geven, had men de snit gevolgd van de lange Duitsche laken jassen met één rij knoopen; had de man nu een koppel om, dan had het er veel van of hij in een kiel gestoken was, welke het meerendeel zeer onbeholpen stond. Daar kwam nog bij, dat aangezien men in Duitschland in korten tijd geen voldoende hoeveelheid goede khaki schijnt te hebben kunnen krijgen, om daarmede ruim 20.000 man uit te rusten, men zich met khaki van zeer infé rieure qualiteit had moeten behelpen, zoodat vele manschappen een katoenen kleeding droegen, welke in kleur vroeger misschien wel iets van khaki gehad kan hebben, maar die nu na eenige malen wasschen een alleronoogelijkste geelgroene tint aannam. Ook het hoofddeksel was zonderling, alleen voor de 3 „See- bataljons" en de „Seeveldbatterij" had men eene voldoende hoeveelheid helmhoeden met khaki overtrek kunnen krijgen, en daarom had men andere militairen een stroohoed opgezet, zooals men dien in Europa den landbouwer des zomers ziet dragenom aan den hoed een militair cachet te geven, had men den halven rand daarvan opgeslagen en op dien opgeslagen rand een cocarde geplaatst. Niet alleen dat de menschen er met zoo'n hoofddeksel weinig martiaal uitzagen, maar het zou, wanneer zij de snikheete dagen van Juli en Augustus in China mede hadden moeten doormaken, geen voldoende beschutting tegen de zon hebben opgeleverd. Als schoeisel werden halve laarzen gedragen. Practisch voor zoover men tenten bij een oorlogvoering in warme landen practisch kan noemen was het elders reeds

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 12