HOOFDSTUK I. Korte topograpliische beschrijving van de V Kota Kampar 1) benevens de landschppeu Kampar, Tainbang-Terantang en Si Balimbing (ter aanvulling van de kaart bijlage C.) I. Ligginggrenzen en uitgestrektheid. De V Kotamet inbegrip van Kampar en Tambangliggen ongeveer tusschen 0° 11' en 1° 3' O. L. van Padangteiwijlde lijn van 0° 20' 1ST. B. vrij wel midden door bet land loopt. De landstreek wordt aan de Westzijde begrensd door de ondei- afdeeling Pangkalan Kota Baharoe en XII Kota Kampay (afdeeling L Kotaresidentie Padangsche BovenlandenGouvernement van Sumatra's Westkustaan de Oostzijde door het gebied van den Sultan van Siakaan de Noordzijde door de Tapong Kin confe deratie, aan de Zuidzijde door de VIII Kota (4 Kota di Moedik en 4 Kota di Ilir\ Goenoeng Sailau (waaronder te verstaan de onafhankelijke landschappen aan de Kampar Kiri). Het juiste beloop der grenzen is niet met zekerheid aan te geven, het hangt dikwijls er van af wie der buren op het oogen- blik de meeste macht heeft, of tot wien men zich om inlich tingen wendt. Als regel bekommert men zich weinig om de grenzen, zoolang daarop of daar nabij niet het een of ander wordt gevonden, wat de begeerte van een of beide belanghebbenden gaande maakt. Dan ontstaat het grensgeschil, in deze streken een zeer gelief koosde vorm van twist, die oorzaak kan zijn van jaren en jarenlang moefakat. 1) Tot voor korten tijd -was men algemeen van gevoelen, dat de rijkjes Kampar en Tambang (eigenlijk Tambang-Terantang) onderhoorigheden van de V Kota vormden. Zooals uit het vervolg van dit opstel zal blijken, wijzen de tijdens de expeditie verkregen geo-evens er ernstig op, dat dit gevoelen niet juist is en die rijkjes geheel onafhankelijk zijn, zoodat de V Kota, niet dan misbruik makende van hun overmacht, zich inmenging in hunne aangelegenheden kunnen veroorloven. Zii zijn hier dan ook slechts opgenomen, omdat zij door de expeditionnaire troepen werden bezocht, om welke redenen ook Si Balimbingdat als tin produceerend land waarschijnlijk een goede toekomst heeft, kortelijk is vermeld.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 159