7 Yan het Russische leger zag ik in hoofdzaak infanterie regi menten uit Oost-Siberië en kozakken uit de Transbaikalstreek. Over 't algemeen staat de Russische soldaat bekend als dom en men gelooft dit gaarne, wanneer men bedenkt, hoe weinig opvoedende kracht er kan uitgaan van officieren, die men hun ondergeschikten meer als lijfeigenen ziet behandelen, dan als men- schen, die op hun tijd ook zelf moeten kunnen denken. Hiermede houdt waarschijnlijk ook verband, de bijzondere soort van discipline, welke de Russische soldaat er op na, houdt, d. w. z. onder de oogen van zijne chefs is hij een en al onder worpenheid, vol plichtsbesef, uiterst gedwee en gehoorzaam, maar aan zich zelf overgelaten, raakt hij nog al eens uit den band. De bewoners van Tientsin zijn van een en ander getuige ge weest; het behoud van de plaats hunner inwoning danken zij allen zijn het daarover eens hoofdzakelijk aan de toenmalige Rus sische bezetting, die een uiterst zware taak had en deze volvoerd heeft op eene wijze, welke een ieder bewondering afdwong; het volhardingsvermogen der Russische soldaten schijnt toen buiten gewoon groot geweest te zijn en ik vernam menig staaltje van heldenmoed en plichtsbesef. Ternauwernood was Tientsin echter ontzet en aan de man schappen eenige meerdere vrijheid geschonken, of 't waren in de eerste plaats de Russische soldaten, die zich vergrepen aan de eigendommen van anderen en, al waren zij 't niet alleen, die dit deden, nog weken later achtte' men zich in Tientsin voor de Russen 't minst veilig. Nu geloof ik wel, dat een groot deel van die rooverijen uit sluitend op rekening van de kozakken komt, aan wier militaire opleiding al uiterst weinig zorg besteed schijnt te worden; even haveloos als hunne paarden er uitzien, zien de manschappen er uit; hun rijkunst is nihil, maar zij vallen niet van hun paard, omdat de vorm van het zadel dit onmogelijk maakt, terwijl ook de paarden het hen niet moeielijk maken. De groote verdienste van man en paard is echter, dat beiden uiterst volhardend en sober zijn, waardoor voor kozakken onder nemingen mogelijk blijven, welke andere cavalerie niet in staat zou zijn te volvoeren. Zeer veel werk wordt in het Russische leger gemaakt van de

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 15