13 Bij hevigen langdurigen regen loopen dergelijke kommen over en vormt zicht een beekje, dat echter met het ophouden van den regen, en dus van den verderen toevoer van voedingswater, spoedig weder verdwijnt. Sommige danau's, die nabij den rivieroever zijn gelegen, maken den indruk hun ontstaan te danken te hebben aan kleine beek jes, die vroeger in de Kampar uitmondden, maar waarvan de monding bij eenen grooten bandjir is dicht geslagen, terwijl zij dan later de kracht misten om den dam voor de monding we der voldoende door te breken. Eenen soortgelijken toestand vindt men ook in het Oostelijk gedeelte van het landde geringe helling van het terrein maakt evenwel, dat het afvloeiende water weinig sneldheid heeft en overal in meren en beekjes zich een dikke laag modderig be zinksel van rottende, plantaardige zelfstandigheden afzet. Langs de oevers vindt men een soort natuurlijken dijk, door aanspoeling en aanslibbing ontstaan. Daarachter ligt een uitgestrekt moeras, dat geregeld bij bandjir volloopt en dan later, als de hoofdrivier gezakt is, zijn water niet voldoende kan loozen, doordat de weinige openingen in den natuur lijken dijk langs de rivier te weinig capaciteit hebben en tenge volge van den weelderigen tropischen plantengroei steeds nauwer worden. Die moerassen zijn meestal niet zeer diep en hebben eenen vasten ondergrond, terwijl zij door een dicht bosch bedekt worden. De V Kota behooren geheel tot het stroomgebied van de Kampar Kananwaarvan de uitgestrektheid overigens wordt bepaald door de hiervoor onder „verticale vorm" besproken water scheidingen. Zijrivieren van beteekenis treft men niet aan, maar des te meer kreekjes. In den drogen tijd van het jaar voeren deze weinig of geen water af en zijn overal doorwaadbaar, in den regentijd echter staat er dikwijls een feilen stroom in en vormen zij eene be langrijke bewegingshindernis. De bedding is meestal, in verhouding tot den waterafvoer,.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 165