18 - Komt het land meer tot ontwikkeling, dan zal bij het aanleg gen van wegen en bruggen met die bandjirs rekening moeten worden gehouden. De groote uitgaven, die dit zal veroorzaken, zouden onder de tegenwoordige omstandigheden echter buiten alle verhouding staan tot het daardoor bereikbare nut. Behalve de moerassen en rivieren vormen ook de bosschen eene belangrijke terreinafscheiding. Buiten de bestaande voetpaden zijn zij meestal onbegaanbaar en kan men er zich slechts met het kapmes een doortocht door banen. Aangezien echter die bosschen zoo goed als geheel onbewoond zijn en behalve in Kampar en Tambang nergens tot aan den oever van de rivier reiken, leveren zij voorshands voor de operatiën in de V Kota geen groot bezwaar op. Bij meerdere ontwikkeling van het land zullen de boschpaden van zelf verbeterd worden. Mocht men van uit de V Kota tegen de omliggende onafhan kelijke staatjes willen ageeren, dan zou dit gemis aan goede com municatiewegen een ernstig beletsel kunnen worden, en zou men, naar gelang van omstandigheden, tot het aanleggen van nieuwe paden verplicht zijn. Het bewoonde gedeelte van de V Kotadus het terrein nabij -de rivieroevers, is bijna geheel bebouwd en in den drogen tijd in alle richtingen goed begaanbaar buiten de wegen. De uitgestrekte, meestal geheel vlakke tegallans, waarop slechts weinig boomen staan, maken, dat men ook veelal een ruim uitzicht heeft. Het vormt een vrij open, weinig doorsneden vlakte, die den ver dediger geen bijzondere natuurlijke tactische voordeelen oplevert. Het binnenrukken van het land kan, zoowel aan de Oost- als aan de Westzijde, bij een oordeelkundig gebruik van het terrein, :?eer moeielijk worden gemaakt. Heeft men echter eenmaal die toegangen geforceerd, dan zijn -ook de natuurlijke moeielijkheden overwonnen, het goed begaan bare, overzichtelijke terrein levert dan den verdediger noch dek king tegen vuur, noch aanleuning voor de flanken zijner stellingen, die overal kunnen worden omtrokken.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 170