20 gaans, vooral op eenigen afstand van de rivier, een zeer morsig-; aanzien hadden. De expeditie was oorzaak, dat in deze toestanden belangrijke verbeteringen werden aangebracht. De geringe behoefte aan gemeenschapsmiddelen, die de bevol king in den tegenwoordigen toestand heeft, en hare zorgeloosheid maken het zeer waarschijnlijk, dat de resultaten van het daaraan bestede werk weder spoedig zullen verloren gaan, wanneer het Civiel Bestuur niet met kracht zorgt voor onderhoud en voortdu rende verbetering van het bestaande. Valt, zooals uit het voorgaande blijkt, omtrent de wegen in het bewoonde gedeelte van het land niet veel te zeggen, de wegen, die de V Kota met de omringende landstreken verbinden, zijn uit een militair oogpunt van meer gewicht. Daarbij treden op den voorgrond de paden, die het land verbin den aan de eene zijde met de afdeeiing Pangkalan en XII Kota, aan de andere zijde met het rijk van Siak. Hier zij slechts vermeld, dat het pad van Pakan Roembio naar Teratak Boeloe reeds nu in den drogen tijd voor cavalerie en getrokken bergartillerie bruikbaar is, terwijl waarschijnlijk over eenige maanden hetzelfde gezegd zal kunnen worden van de beide paden op den linker Kampar-oever, die van Poelau Gadang naar Koewo voeren. Intusschen zullen, in verband met het karakter van het ter rein, waardoor zij loopen, deze beide laatste paden voor de be reden wapens wel steeds zeer moeielijk blijven en zal men zich tevreden moeten stellen, wanneer zij met de geringe middelen,., waarover de bevolking beschikt, zoover worden verbeterd, dat men de paarden aan de hand en de stukken met handenarbeid langs de moeielijkste gedeelten kan brengen. Met het oog op mogelijke mijnexploitatie in Si Balimbing ver dient het voetpad, dat van het versterkte bivak in Bangkinang naar het landschap voert, hier bijzondere vermelding. Dit pad zoodanig te verbeteren, dat het geschikt wordt voor karreweg, om daarlangs zware machinedeelen en de gewonnen metalen te vervoeren, zal ongetwijfeld zeer veel geld en inspan ning kosten. Toch zal daartoe moeten worden overgegaan, omdat de Somgei

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 172