21 Lipatter hoogte van Si Dalimbingslechts bevaarbaar is voor djaloers met circa 2 picol laadvermogen (behalve de 2 man, die haar besturen), terwijl dat riviertje bovendien voert door de ■onafhankelijke landschappen aan de Kampar Kiri en het dus niet waarschijnlijk is, dat het als transportweg zal worden gekozen. Het pad van Pakan Baroe aan de Siak rivier naar Teratak Boeloe aan de Kampar Kanan verdient hier nog eene afzonderlijke bespre king, omdat het, zoolang de Kampar Kanan in haren benedenloop zooveel moeielijkheden en gevaren voor de scheepvaart oplevert, als tot nu toe het geval is, den natuurlijken verbindingsweg vormt tus schen de V Kota en Sumatra's Oostkust en dus zoowel voor handels weg als voor operatielijn in de toekomst van gewicht kan worden. Pakan Baroe is ten allen tijde voor kleinere zeeschepen te bereiken, de Siak-rivier heeft daar eene diepte van 8 Meter. In aansluiting aan de kaart (bijlage C) diene het volgende. Het pad is voldoende voor de tegenwoordige behoefte van de bevolking. Volgens bekomen inlichtingen is het behoudens bij groote bandjirs voor infanterie ten allen tijde begaanbaar. Voor cavalerie is dit pad in den natten moesson waarschijnlijk wel, doch voor berg-artillerie zeker niet te gebruiken. Het loopt dwars door het groote, moerassige bosch tusschen de Siak-rivier en de Kampar Kanan en is dan ook op verschillende plaatsen zeer drassig, in het bijzonder tusschen Tangkerang en Parit 3 K. M.) en van Koebang tot Teratak Boeloe 2 K. M.) Door regeling van den waterafvoer, ophooging en begrinding zal aan deze bezwaren tegemoet kunuen worden gekomen, maar daarvoor zal zeer veel geld en arbeid noodig zijn, zoodat de vraag gewettigd is, of men met dezelfde opofferingen den benedenloop van de Kampar niet in bevaarbaren toestand zou kunnen brengen en zoodoende een voor de ontwikkeling van het land veel gewich tiger werk verrichten. Behalve de hiervoor genoemde, bestaan er nog tal van voetpa den, die de V Kota verbinden met de omliggende landen. Uit een militair oogpunt beschouwd hebben zij intusschen ge ringe beteekenis, terwijl bovendien voor eene juiste beschrijving de noodige gegevens ontbreken.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 173