28 De bevolking der bovenlanden heeft door de practijk van. meer dan een halve eeuw geleerd den Europeaan, althans voor het uiterlijk, te respecteeren en de Europeesche ambtenaren en Inlandsche hoofden te gehoorzamen. Die der V Kota heeft zich nooit om hare hoofden bekom merd; zij kent geen gehoorzaamheid in den Europeeschen zin. Ieder doet en laat, mits binnen de grenzen van den adat blijvende, wat hij verkiest. Die adatde oendang2 djati is in hoofdzaak gelijk aan die, welke in de gouvernementslanden wordt gevolgd. Huwelijks- en erfrecht benevens grondrechten zijn b. v. op dezelfde wijze geregeld. In de Bovenlanden is over alles langzamerhand een Euro- peesch vernisje gekomen. In de V Kota wordt dat gemist, men vindt daar meer de oorspronkelijke toestanden terug. De Maleier, vooral die van de V Kotamaakt den indruk brutaal te zijn. Dit is evenwel niet het geval; hij is slechts minder onder danig en welgemanierd dan de Javaan en behandelt den Euro peaan meer als gelijke dan als overheerscher. Vooral bij het spreken komt dit sterk uit. Hij is niet moediger of meer geneigd tot daadwerkelijk ver zet dan de Javaan, veeleer het tegendeel. De groote invloed, die enkele, van buiten afkomstige, slechte sujetten in deze streken hebben weten te veroveren en de wijze, waarop zij dien ten nadeele van hunne gastheeren durfden aanwenden, zouden doen denken aan een vrij groote mate van vreesachtigheid. Zedelijk vooral op sexueel gebied staat de Maleier vrij laag. Hij is verslaafd aan het spel en niet vlijtig. Waar hij kan, laat hij zijn vrouw voor zich werken. De bewoner der V Kota verheft zich in dit opzicht niet bo ven zijn rasgenooten. Hij heeft bij zijn naburen een slechten naam, die in hoofd zaak berust op zijn wijze van optreden tegen zijn buitenland- sche schuldenaren. Ook beschuldigt men hem er van doortrekkende reizigers en

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 180