33 De afmetingen dezer gebouwen zijn zeer verschillend, maar alle zijn geschikt voor troepenlogies. De balai heeft geen omwanding, maar is gewoonlijk het zui delijkst van alle gebouwen in den kampong, zoodat zij zich, na het aanbrengen van een lichte omwanding, bijzonder aanbeveelt voor verbandplaats. De misigit is dikwijls omgeven door een lagen wal (1 a 1.20 M. hoog) van kalksteenen en staat gewoonlijk vrij op een open pleintje, waardoor zulk een gebouw zeer geschikt is om, na ge ringe verbetering, tot versterking te worden gebezigd. Rond de huizen zijn ruime, met vruchtboomen beplante erven. Op de groote erven vindt men dikwijls ook een kleinen aan plant van ketella, lombok, djagoeng, katjang pandjang en andere, voor huishoudelijk gebruik dienende, gewassen. De erven zijn geheel ompaggerd om wild gedierte (varkens, herten enz.) en karbouwen te weren. De paggers zijn vrij stevig en op zeer verschillende wijze sa- samengesteld. Men begint blijkbaar met eene eenvoudige afrastering van wild hout en bamboe en versterkt die door er allerlei doorngewassen in te planten. De buitenpaggers der kampongs staan op een aarden wal van zelden meer dan een voet hoogte, de binnenpaggers echter niet. Meestal heeft men in den pagger één hoofdingang, een soort poort van hout of bamboe, breed genoeg om een karbouw door te laten en afgesloten soms door een lichte deur, maar gewoonlijk slechts door een paar sluitboomen. Behalve die poort heeft men nog een of meer, alleen voor menschen bruikbare, doorgangen. Dit zijn eenvoudig plaatsen, waar men het overklimmen van den pagger gemakkelijk heeft gemaakt door er een paar groote steenen, een boomstronk of iets dergelijks, voor te plaatsen. De afsluiting der erven doet goede diensten bij het weren van dieren, maar belet den mensch niet om, bijna overal, waar hij dat wenscht, binnen te dringen, zelfs zonder behulp van een kapmes; stormvrij zijn de erven in het geheel niet. In het op eenigen afstand van de rivier gelegen hoogere en boschrijke terrein vindt men niets dan alleenstaande kleine

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 185