- 34 woningen, die meestal slechts tijdelijk worden betrokken, zoolang het inzamelen van de boschproducten duurt of de ladangs be plant zijn. De kampongs van eenige beteekenis liggen alle in de nabij heid van de rivier. Veel huizen staan echter op zich zelf midden in een tegallan of klappertuin. Waar zij in groepen vereenigd zijn tot kampongs, zijn de noodige paden tusschen de paggers gelaten voor de communi catie binnen den kampong en om de karbouwen naar buiten te kunnen brengen naar de omliggende tegallans en goeroens (gras velden), of naar het bosch, dat hen tot weideplaats dient. Doordat de kampongs zeer onregelmatig zijn gebouwd en de ■enceinte noch dekking tegen vuur, noch stormvrijheid oplevert, hebben zij weinig verdedigingsvermogen. Zij kunnen echter, vooral tegen een inlandschen vijand, al zeer gemakkelijk en voldoende in staat van verdediging worden gebracht door aan de binnenzijde loopgraven te maken en tegen •de buitenzijde eene liggende verhakking aan te brengen. 7 Slavernij en pandeling schap. Men zegt, dat in dit land nog slaven worden gevonden. Er waren daaromtrent intusschen geen inlichtingen te ver krijgen. Pandelingen (orang beroetang) worden in deze streken nog veel aangetroffen. Het zijn menschen, die hun schulden delgen door hun schuld- ■eischers tijdelijk als slaaf te dienen en voor hen zonder of tegen geringe betaling te werken. Zij worden vrijgelaten, zoodra de schuld is aangezuiverd. Ook opgelegde boeten worden op deze wijze betaald. 8 Bestuursinrichting en titels. De vijf landschappen der V Kota zijn ieder voor zich zelf standig en vormen te zamen een bondstaat, die optreedt, zoodra ■één der leden in geschil komt met de buitenwereld.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 186