37 - De kans, dat werkelijk eene belangrijke hoeveelheid bruikbare vuurwapenen is achtergehouden of zelfs, dat die er ooit geweest is, acht ik gering. Er zijn veel redenen om daaraan te twijfelen. Waarom zou men zich de, voor dat volk zeker groote, kosten van aanschaffing van goede geweren hebben getroost? De V Kota hadden sedert menschenheugenis geen oorlog gevoerd. De omliggende staatjes hebben het land nooit bedreigd, in tegendeel waren het steeds de V Kotadie hen bedreigden en door hun driest optreden vrees aanjoegen. Zelfs de Sultan van het machtige rijk Siak liet het zich aan leunen, dat zij, die toch schriftelijk erkend hadden zijn onder danen te zijn, in 1893 met ruim 100 sterk bemande en zwaar bewapende prauwen voor Teratak Soeloe verschenen en met oorlog dreigden om aan hunne eischen kracht bij te zetten. Niet alleen werden zij voor dit brutaal optreden niet gestraft, maar de sultan gaf grootendeels toe. En van de Nederlandsch-Indische Regeering hadden zij ook niets te vreezendat had hun de ervaring der laatste halve eeuw geleerd. Redenen om zich bijzonder te wapenen hadden zij dus niet. En blijkbaar hebben zij het ook niet gedaan. Had men goede geweren gehad, dan zou men zich daarvan en niet van de donderbussen bij den aanslag op den heer Clif ford hebben bediend. Men zou dan ook ongetwijfeld bij de overvalling, in den nacht van 27 op 28 Augustus 1899, in het huis van den Poetjoek van Bangkinang of in dat van den doebalang Tabano wel iets gevonden hebben, dat daarop wees, of daarvan iets hebben ver nomen bij de informaties, die ook in de omliggende landen, b. v. bij den zeer vijandigen Radja Tambangwerden ingewonnen. Waarschijnlijk is men er zelfs niet op bedacht geweest zich met het oog op de komst onzer troepen vuurwapenen aan te schaffen, want nimmer is omtrent invoer daarvan iets ge bleken, terwijl toch zoowel ter Oost- als ter Westkust maatre gelen getroffen waren om den invoer van vuurwapenen te keeren. Om al deze redenen moet worden aangenomen, dat, zoo er al

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 189