39 1. de doodstraf voor zware misdrijven, als moord, vergiftiging enz. 2. boeten en schadevergoedingen. Gevangenisstraf kent men niet. Misdadigers, wier zaak nog niet is berecht, worden aan een der palen van de Balai of van het huis van den poetjoek met een ketting vastgelegd. Beschikt men voor de beslissing van geschillen niet over voldoen, de bewijsmateriaal, dan neemt men zijn toevlucht tot het gods oordeel, dat als regel op een der 3 volgende wijzen wordt toegepast: 16 Men laat de beide partijen onder water duiken. Die het eerste boven komt heeft haar zaak verloren. Men noemt dit „bersalam ajer." 2e Men schrijft den naam van elk der partijen op een afzon derlijk stuk papier en legt de beide stukken naast elkan der op een bord, waarboven de doekoen, onder het prevelen van tooverformulieren, een sleutel aan een touwtje laat slingeren. Het papiertje, naar welks zijde de sleutel het meest afwijkt, wijst den naam van den winner aan. 3e Men schrijft de namen der partijen elk op een afzonderlijk stuk papier, wikkelt elk der papiertjes in droge klei, die tot een bal wordt gemaakt en werpt de beide balletjes in een kom met water. Het balletje, dat het eerst opengaat bevat den naam van de verliezende partij. Daar men meer en meer gaat inzien welke waarde eene der gelijke rechtsspraak heeft, komt het zeer veel voor, dat de par tijen met de uitspraak van het godsoordeel geen genoegen nemen en dus op deze wijze het geschil slechts wordt verergerd. 11, Inkomsten der hoofden en belastingen. Heerendiensten, zooals op Javaworden niet verricht. Werken van algemeen nut worden door de bevolking ge zamenlijk uitgevoerd, zoodra zulks noodig is. De hoofden kunnen evenwel hunne ladangs door hunne on- derhoorigen doen bearbeiden. De gewone inkomsten der hoofden zijn

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 191