42 Noch in de V Kotanoch in Kampar en Tambang wordt ge noeg rijst verbouwd voor de behoefte, zoodat dit voedingsmiddel geregeld uit de omliggende landen, vooral de L Kota en Si Ba- limbingmoet worden ingevoerd. In de nabijheid der kampongs treft men dikwijls vrij groote grasvelden [goeroen] aan, die gebruikt worden als weide voor de karbouwen. Het zijn braak liggende tegallans of terreinen, die te hoog of te laag liggen dan wel om andere redenen niet geschikt zijn voor tegallan. Nabij de hoofdkampongs is steeds een dezer goeroens bestemd voor terrein om volksfeesten te houden (tanah of tampat beralih). Op de erven der huizen vindt men eene groote verscheidenheid van vruchtboomen, doerian, mangga (bijna uitsluitend pau), pisang, papaja (kalikih of pisang pèlo), pinang, ramboetan, blimbing, koffie (Liberia en Sumatra), kaneel (cassia), cacao, doekoe, sialang, kruit- nagelen, nootmuskaat, peper en waarschijnlijk nog tal van an dere, niet bekende, soorten. Van geen dezer boomen heeft men evenwel geregelde aan plantingen, zij staan door elkaar zonder eenige orde, blijkbaar daar, waar het toeval ze deed opschieten. De meeste soorten zijn geïmporteerd door doortrekkende rei zigers, inheemsch schijnen alleen te zijn doerian, mangga, sia lang, djamboe bidji en cassia, die men ook in de bosschen vindt. Klappers en gambir worden in bepaald aangelegde, goed on derhouden tuinen op groote schaal gekweekt en het productT vooral de gambir, uitgevoerd. Van den koffieheester gebruikt men niet de vruchten maar de bladeren, die, als zij nog groen zijn, aan stokken worden gere gen en gedroogd en in dien toestand in den handel worden gebracht of voor eigen gebruik bewaard. Onder de vruchten, die het land oplevert, verdientnogafzonderlijk vermeld te worden een soort kalabas, die groeit aan een klimplant. De vrucht, die min of meer den vorm eener karaf heeft, wordt gegeten en dient tevens om daarvan een soort gendi te maken door het vleesch er zorgvuldig uit te halen en vervolgens de schil in den rook te hangen.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 194