45 Ter Sumatra's Westkust worden vrij veel goederen, vooral ka toentjes, kramerijen, zout, troeboek, gedroogde visch en opium van Sumatra's Oostkust ingevoerd. Ten gevolge van het hefïen van den hasil tabing hebben de bewoners van de V Kota het vervoer door hun land van reizi gers en goederen vrij wel geheel in handen weten te krijgen. Behalve daarmede verdienen zij ook veel geld door zelf als handelaar op te treden. Men ontmoet de kooplieden der V Kota niet zelden te Paja- koemboeh en te Singapore. De uitvoer naar de Padangsche Bovenlanden, voor wat betreft de producten van het land zelf, bepaalt zich tot karbouwen en gerookte visch, terwijl van daar ingevoerd worden rijst, tabak, koffiebladeren en aren-suiker. Boschproducten en metalen worden afgevoerd naar de Oost kust. De voor dezen handel benoodigde vaartuigen worden meestal in de V Kota zelf, vooral te Poelau Tarovervaardigd. De bevolking van Poelau Gadang en de Gfouvernementslanden en van Teratak Boeloe en Siak houdt zich ook veel onledig met scheepsbouw. De eigenaardige karaktertrek van den Maleier, om gaarne te rei zen en zich gedurende geruimen tijd buitenslands te vestigen, is in de V Kota Kamparals gevolg van de veelvuldige aanrakingen met vreemdelingen en de uitgebreidheid van den handel, sterk ontwikkeld. Het werk aan de vrouwen overlatende trouwens, als zij thuis zijn, laten zij toch ook de vrouwen het meeste werk doen begeven de mannen, vooral de jongere, zich naar de Oostkust of de Straits en verhuren zich daar als koelie of vinden hun levens onderhoud als reizend koopman. Hebben zij voldoende geld bijeengespaard, dan gaan zij veelal tegen de poeasa weder naar huis. 17. Volkswelvaart. 'Uit hetgeen hiervoor is vermeld, valt reeds af te leiden, dat de bevolking van de staatjes langs de Kampar Kanan eene vrij groote mate van welvaart bezit.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 197