48 Op een van deze beide plaatsen slaan de kooplieden hunne- voorraden in, die nooit grooter zijn dan een prauwlading, van allerlei zaken door elkaar, en reizen er mede, van pasar tot pasar gaande, naar de andere stapelplaats. Daar wordt het restant van de hand gezet, een nieuwe lading- van de uitvoerproducten van deze plaats bijeengebracht en ver volgens de terugreis aangenomen. In de Y Kota vindt men dus niets anders dan hetgeen voor de dagelijksche behoeften noodig is. Bij de bevolking treft men eveneens geen voorraden levens middelen aan. Ieder heeft hoogstens juist genoeg om in zijn onderhoud te kunnen voorzien, totdat de nieuwe oogst binnen komt. Er zijn dan ook geen lapau's (warongs) en doortrekkende rei zigers moeten hun eigen levensmiddelen medebrengen. Alleen op pasardagen verkoopt men voedsel, bestaande uit een soort koek van rijstmeel met suiker, en andere ingrediënten ver mengd. Om deze redenen kan men aannemen, dat bij marschen in deze streken een kleine patrouille, b. v. 6 man, geen vivres behoeft mede te nemen, mits zij zich tevreden stelt met hetgeen de bevolking- eet en er een man bij is, die de landstaal goed verstaat en met het volk weet om te gaan. G-rootere afdeelingen moeten alles medenemen, wat zij noodig hebben, tenzij zij zóó groot zijn, dat zij voor vleeschvoeding een geheele karbouw kunnen gebruiken en de omstandigheden ver oorloven lang genoeg op een plaats te blijven om zich den tijd voor het koopen en slachten van de karbouw en het bereiden van het versche vleesch te kunnen gunnen. Men mag er niet op rekenen, dat sajoerbenoodigdheden, bijspijzen enz. plaatselijk kunnen worden ingekocht. Is er iets van dien aard te krijgen, dan zijn de hoeveelheden toch. zoo gering, dat zij voor troepenverpleging geen beteekenis hebben. In Si Balimbing en de staatjes aan de Kcrnpar Kiri heerschen dezelfde toestanden als in de Y Kota en is dan ook het voren staande op die staatjes evenzeer van toepassing.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 200