50 opium enz. in het Nederlandsche gebied ter Sumatra's Westkust en die vreesden, dat die smokkelhandel zeer zou worden be- moeielijkt, wanneer de V Kota onder rechtstreeksch bestuur werden gebracht. Het gevolg van dezen toestand was, dat niet alleen de V Kotamaar ook de aangrenzende landen, door de twee elkander vijandige partijen voortdurend in beroering werden gebracht. De partij, die tegen de onderwerping aan het Nederlandsche gezag was gekant, werd geleid door Toeankoe cli Kandieen priester, die onder anderen in het laatst van 1844 verschillende kampongs in de Kampar nan IXwaaronder ook Moeara Takoe beoorloogde en ingesloten hield. Het gevolg daarvan was, dat de hoofden van Kampar nan IX zich tot den civielen gezaghebber van Poear Datarluitenant de Basswendden met een verzoek om gewapende hulp. De resident van de Padangsche Bovenlandenaan wien dat verzoek werd overgebracht, gaf bedoelden gezaghebber, bij schrij ven van 30 December 1844 Letter HUI, vergunning naar Moeara Takoes op te rukken, onder voorwaarde nochtans, dat eene even- tueele onderwerping van de Boven Kampar Landen zich niet verder zou uitstrekken dan tot het onderhouden van vriendschappelijke betrekkingen en dat geen andere eischen gesteld mochten worden dan het aanleggen van wegen en het weren van den smokkel handel, in den geest van de reeds geregelde verhouding tot Kampar IX. Den hoofden van de V Kota Kampar werd aangezegd, dat zij aan Toeankoe di Kandi het verblijf in hun gebied behoorden te ontzeggen en hem hunnen steun moesten onthouden. Als antwoord hierop zonden zij aan Datoe di Balaitoeankoe laras der Kampar nan XIIeen viertal afgezanten met hunne krissen, als bewijs, dat zij geen vijandelijke bedoelingen hadden. Bij de heerschende verdeeldheid en naijver tusschen de hoof den kon hieraan evenwel slechts geringe waarde worden gehecht. Datoe Maradjaeen der hoofden van Koewostreefde naar het oppergezag in de V Kota en vond aanvankelijk steun in Salo. Hoofden en bevolking van Bangkinang, Aer Tiris en Roembio en zelfs eenige penghoeloes van Koeioo verzetten zich evenwel tegen

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 202