12 hoort bij een eskadron, dat zich in versnelde gangen beweegt. De ransel, hoewel in verschillende vormen en op verschillende wijzen bevestigd, zag ik nog bij alle legers behouden, enorm leek mij steeds het gewicht, waaronder de manschappen op marsch gebukt gingen: noodrations, pioniergereedschap, tentmaterieel enz., alles werd door de manschappen zelve gedragen, zoodat men zich, vooral ten aanzien van de Franschen, afvroeg, hoe de men- schen zóó bepakt, nog behoorlijk van hun wapen gebruik kun nen maken. Wanneer de Britsch-Indische cavalerie meer water moest mede voeren, dan de veldflesschen konden bevatten, dan geschiedde dit op zeer practische wijze, nl. in een lederen cilindrischen zak, die om het water zoo koel mogelijk te houden aan den singel onder de buik van het paard werd bevestigd. De fourage hooi of gras welke men op marsch medenam, werd geborgen in 2 balvormige netten, die ter weerszijden achter aan het zadel bevestigd waren. De kozakken droegen karabijn en sabel aan den man, de Engelschen en Amerikanen beide aan het paard, de Italianen en Duitschers de sabel aan het paard en de karabijn aan den man. Merkwaardig was de bevestigingswijze van sabel en karabijn bij de Amerikanen; beide bevonden zich nl. vóór aan het zadel. Bij de Duitsche veldartillerie hadden de vandehandsche paar den geen zadel, zij waren opgetuigd met een hoofdstel tevens veldhalster met trensgebit, haam, strengen en staartriem, waarbij voor de achterpaarden nog een omlooper. De bijde- handsche paarden, die een hoofdstel met stang en trensgebit hadden, droegen bovendien op een deken, het zadel en de geheele bepakking. Het zadel bestond uit een ijzeren zadelbok met houten stegen, waarop een los lederen zadelkussen; het geheel werd bevestigd door een leeren koordsingel, dat dus over het zadelkussen heen ging. Yóór aan het zadel waren twee pak- tasschen bevestigdachter, een mondzak, de manteljas en twee hoefijzerzakjes; aan het zadel hing de sabel. De bijdehandsche paarden waren hier dus, zonder dat dit in die mate noodzakelijk is, buitengewoon meer belast dan de vandehandsche. Bij de Engelsche veldartillerie was deze aan gelegenheid meer geregeld in den zin, zooals dit bij ons geschiedt;

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 20