60 werd hulp toegezegd voor de Europeesche commissie, wanneer ■die in het land zou komen. Na onderling overleg zonden de datoe's der V Kota den 21en October 1872 een gezamenlijk antwoord op de brieven aan den Gouverneur; het stuk was ongeteekend en bevatte niets anders dan de erkenning van de ontvangst dier brieven, van welker inhoud kennis was genomen. Een zelfde, maar nog korter, antwoord werd aan den ambtenaar te Siak gezonden. Deze onbeleefde antwoorden, in verband met verkregen mon delinge inlichtingen, waren aanleiding, dat van de reis van de Europeesche commissie werd afgezien. Men schreef de plotselinge verandering in de stemming der datoe's toe aan de minder gelukkige redactie van den brief van den ambtenaar te Siak, die bij de datoe's de vrees had doen ont staan, dat de nieuwe handelsweg door hen in heerendienst zou moeten worden aangelegd. Hoe dit ook zij, de onderhandelingen werden gestaakt en eerst ruim een jaar later, in het begin van 1874, werd opnieuw aanra king met de V Kota verkregen. Op dat tijdstip bracht een zekere Badoe Karim galar Datoe Be- djoekoopman te Fort van de Capellen, die in drukke relatie met de V Kota stond, den resident van de Padangsche Bovenlanden een brief van Datoe Maradja Indo van Koewoy Datoe Bandaro Sakte van Bangkinang en Datoe Permata Endo Said van Salowaarin deze mededeelden, dat zij het voorstel van Datoe Bedjoeom eene gouver nementsvestiging in de V Kota toe te laten, aannamen, maar dat zij vooraf eene bijeenkomst met onze ambtenaren wenschten te houden te Kota Baharoe Pangkalan. De Gouverneur van Sumatra's Westkust gaf bij missive dd. 12 Februari 1874 No. 1098 van dezen brief kennis aan de Regeering ■met voorstel den resident der Padangsche Bovenlandenwien een reis naar Pangkalan en de XII Kota was opgedragen, te gelijkertijd te doen onderzoeken welke waarde aan den inhoud moest worden gehecht, aangezien het niet zeker was, dat de schrijvers werkelijk met voedvinden en medeweten van hunne landgenooten hadden igehandeld. Inmiddels zou de Gouverneur den briefschrijvers kennis geven,

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 212