- 63 den de, den resident vergezellende hoofden, dien ambtenaar aan van Moeara Mahat terug te trekken naar het verder van de grens gelegen Batoe Besoerat. Zelfs deed Batoe Maradja van Koewo weten, dat op eene groote volksvergadering het denkbeeld besproken was den resident te Moeara Mahat te overvallen en dat hij niet in staat zou zijn zulks te beletten, zoodat ook hij in overweging gaf onverwijld terug te trekken. Het gevolg van een en ander was, 'dat de resident werkelijk den 15den Juli naar Batoe Besoerat vertrok en, toen de ongunstige berichten uit de V Kota bleven aanhouden, een veertiental dagen later naar Fort de Koek terugkeerde. Kort daarna, in de maand Augustus, deden eenige gewapende lieden uit de V Kota eenen inval in Tapoeng en brachten eenige schade aan de verspreide gebouwen van eene aldaar gevestigde, onder bestuur van eenen zekeren van Hedemann staande, tinonderneming aan, waarschijnlijk, omdat deze Chi- neesche werklieden bezigde en men die niet in het land wilde toelaten. In al deze gebeurtenissen vond de Gouverneur van Sumatra's Westkust aanleiding om bij geheimen brief van 16 September 1875 No. 109 der Regeering voor te stellen nogmaals langs min nelijken weg te trachten de hoofden der V Kota te brengen tot aanbieding van verontschuldigingen over het gebeurde en er kenning van de Nederlandsche souvereiniteit, zijnde die hoofd ambtenaar van meening, dat, mocht men er niet in slagen op deze wijze dat doel te bereiken, men verplicht zou zijn zijne toevlucht te nemen tot het gewapenderhand tuchtigen van het land. De Regeering wenschte evenwel op die voorstellen niet in te gaan (missive van den lsten Gouvernements Secretaris van 14 October 1875 No. 125 Geheim), in hoofdzaak met het oog op de groote moeielijkheden, waarin zij elders in den archipel Atjeh gewikkeld was en die eene niet onbelangrijke militaire expeditie naar de V Kota niet toelieten, te meer, omdat, wilde men later dat landschap inlijven, de zaak altijd nog ter hand zou kunnen worden genomen. Zij gaf daarom aan het civiel bestuur ter Sumatra's Westkust

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 215