64 den bepaalden last zich vooreerst van alle pogingen tot vernieuwde- aanrakingen met de onafhankelijke landschappen te blijven ont houden. De eerstvolgende jaren werd dan ook van de V Kota niets meer vernomen (1). In het najaar van 1879 zocht de resident van Sumatra's West kust aanraking met de bevolking van de V Kota en wel met het doel om tot eene bepaalde regeling van de verhouding van dat landschap tot het rijk van Siak te geraken. ZijnHoogEdelG-estrenge noodigde daartoe Datoe Haclji Besar en Narhada Soetantwee invloedrijke personen uit Koewo, uit om met de datoe's en doebalangs dit wil zeggen alle landshoofden naar Pelawan op te komen om aldaar een bijeenkomst te hou den tot het bespreken der zaak. Ook deze poging heeft evenwel tot geenerlei resultaat geleid (missive van den resident der Padangsche Bovenlanden van 11 April 1880 No. 165 geheim). Het schijnt, dat de geruchten omtrent de neiging van de be woners tot onderwerping steeds levendig werden gehouden en opgerakeld, nu eens door lieden (meestal kooplieden), die, over tuigd dat slechts het Nederlandsche gezag orde en rust en daar door welvaart in de V Kota kon brengen, voor hun persoon wer kelijk eene dergelijke neiging koesterden en, gedreven door de zucht om de belangen van het land of van hunnen handel te be vorderen, eene overdreven voorstelling van de goede gezindheid van de bevolking gaven, dan weer door intriganten, die zich voor stelden bij mogelijk ontstaande verwikkelingen hunne diensten (1) Dat eene dergelijke politiek van onthouding evenwel op den duur niet zou kunnen worden gehandhaafd, lag voor de hand. De bevolking der V Kota is door taal en afkomst nauw verwant aan die der Padangsche Bovenlandenwaarmede zij een zich gestadig uitbreidend handels verkeer onderhoudt en denzelfden adat heeft, terwijl tal van personen in beide landen aan elkander door familiebanden zijn verbonden. Bovendien moet de geleidelijke ontwikkeling van het land, waarnaar gestreefd wordt, meer en meer het tijdstip doen naderen, waarop het economische belang in Sumatra's Westkust onverbiddelijk eenen goeden handelsweg'naar de Oostkust, kortste verbinding met Singapore en daardoor met het wereldverkeer, zal eischen en de Regeering zal dwingen hare passieve houding te verlaten.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 216