69 - -•den linkeroever van de Kampar Kanan en in de onmiddellijke nabijheid van de grenzen van het Nederlandsche gebied met de V Kota Kampar. Die vestiging was den bewoners van de V Kota een doorn in het oog. Zij vreesden toch, dat, wanneer de onderzoekingen resultaat op leverden waarop alle kans bestond en gevolgd werden door exploitatie, zich in de nabijheid hunner grenzen een groot aantal Europeanen en Chineezen zouden vestigen, die ook wel zouden trachten in hun land door te dringen en zoodoende hunne geïso leerde positie in gevaar brengen. Bovendien begrepen zij zeer goed, dat de Nederlandsch Indische Regeering aan eene Europeesche onderneming meer daadwer kelijke bescherming zou verleenen dan zij tot nu toe aan de inlandsche bevolking van Pangkalan had gedaan en dus van zelf een einde zou worden gemaakt aan het willekeurig optreden van de V Kota. Men zon dus ook op middelen om den heer Clifford te verjagen. Het schijnt, dat tegen het einde der maand Maart 1899 eenige heethoofden, vermoedelijk aangelokt door het vooruitzicht, dat er veel te stelen zou.vallen, het plan beraamden den heer Clifford .gewapenderhand te overvallen. Clifford werd herhaaldelijk met dit plan in kennis gesteld, maar hechtte aan de betrekkelijke mededeelingen zoo weinig- geloof, dat hij verzuimde ook maar de meest eenvoudige voor zorgsmaatregelen te nemen. Zijn huis was zelfs niet van behoorlijk sluitbare deuren voor zien. In den nacht van 5 op 6 April 1899 werd het plan ten uitvoer gebracht. Een kleine gewapende bende mannen uit de V Kota wist ongemerkt met prauwen langs de rivier het huis van Clifford te bereiken, overviel hem in zijnen slaap, verwondde hem doodelijk, roofde alles van waarde, wat zich in het huis bevond en keerde ongezien en ongedeerd naar haar land terug. Onmiddellijk naar Pajakoemboeh vervoerd, bezweek Clifford op de reis daarheen te Loeboek Bengkoeang. De controleur te Kota Baharoe Pangkalan werd onverwijld

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 221