70 met het gebeurde in kennis gesteld en stelde kort daarop met den assistent-resident der L Kota te Poelau Gadong een onder zoek in. Uit dit onderzoek bleek al dadelijk, dat, zoo de aanslag op Clifford niet op last of met medeweten van de hoofden der V Kota had plaats gehad, dezen dan toch in ieder geval een ge deelte van de gestolen goederen hadden ontvangen en dus den aanslag, nadat die gepleegd was, goedkeurden. Als bewijs, hoe bang men in de Pangkalan voor de V Kotaërs is, zij hier ter loops vermeld, dat, tijdens de assistent resident der L Kota te Poelau Gadong aanwezig was, aldaar het gerucht liep, dat zij zouden komen om dien ambtenaar aan te vallen en zelfs de hoofden der landstreek zulks geloofden en zich zeer beangst maakten. Dergelijke alarmeerende geruchten bleven de ronde doen tot op het oogenblik, dat onze troepen het vijandelijk land binnen rukten en vonden waarschijnlijk hunnen oorsprong eensdeels in de spreekwoordelijke grootspraak der V Kotaërs anderdeels in de overgroote vreesachtigheid van de bewoners der Pangkalan die er blijkbaar aanvankelijk alles behalve gerust op waren, dat zij, zoo noodig, door het gouvernement daadwerkelijk zouden worden beschermd en niet het slachtoffer zouden worden van de heerschende gespannen verhouding. Die geruchten namen zelfs zoo'n omvang aan en werden zoo beslist als gegrond rondverteld, dat zij, zooals hieronder meer uitvoerig zal worden besproken, er aanleiding toe gaven Kota Baharoe en later Poelau Gadong door een militair detachement te doen bezetten. De wd. Gouverneur van Sumatra's Westkust besloot nu eene commissie van adatshoofden uit de Gouvernementslanden naar Koewo te zenden om, volgens den adat, aan de hoofden van dat landschap opheldering omtrent het gebeurde te vragen en te trachten een of meer hoofden, zoo mogelijk den Poetjoek, over te halen naar Kota Baharoe op te komen om eene ontmoeting te hebben met dien wd. Gouverneur. Die commissie bestond uit: le. Datoe Besarpoetjoek van Tandjong Aleiverwant aam JDatoe Maradjapoetjoek van Koewo.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 222