77 genstand werd ondervonden en de „Compenie" dan in ieder geval getoond had soldaten in overvloed te bezitten, wat niet anders dan eenen voor het Nederlandsche gezag zeer gunstigen indruk kon achterlaten; 3' de politieke toestand ter Sumatra's Westkust in geen enkel opzicht een beletsel vormde om een bataljon buiten de grenzen te zenden. Door den waarnemenden Gouverneur van Sumatra's Westkust was het denkbeeld ter sprake gebracht, de V Koto niet alleen van de zijde van Sumatra's Westkust binnen te rukken, maar zulks ook gelijktijdig te doen geschieden door andere troepenafdeelingen van de zijde bijvoorbeeld van Petapakan aan de Topangrivier of van Pakan Baroe aan de Siakrivier over Teratak Boeloeh aan de Kampar Kanan. Daartegen werden de volgende bedenkingen ingebracht: Het gelijktijdig van uit twee of meer punten tegen een land streek opereeren is ten allen tijde bezwaarlijk, omdat het zeer moeielijk is in de leiding der operatiën de vereischte eenheid te brengen en te behouden, terwijl de samenwerking tusschen de verschillende oprukkende afdeelingen door den minsten tegenslag of een fout in de berekening van afstanden enz., in gevaar ge bracht, ja zelfs geheel onmogelijk kan worden gemaakt. Bovendien geeft eene dergelijke wijze van ageeren steeds- aanleiding tot versnippering van macht, wat voor het succes der expeditie noodlottig kan zijn, tenzij men de oprukkende afdeelingen zóó sterk maakt, dat zij, ieder voor zich, in staat kunnen worden geacht het oorlogsdoel volledig te bereiken, wat dan intusschen weder oorzaak is van een noodeloos groot krachtsverbruik. Vooral in het onderhavige geval zouden deze nadeelen zich sterk doen gevoelen, omdat tusschen de verschillende colonnes in het geheel geen commmunicatie zou bestaan en dus overleg tus schen de colonnecommandanten ten eenenmale uitgesloten was. Moest op deze gronden geadviseerd worden de V Kota slechts van één zijde binnen te rukken, zoo bleef nog de vraag ter beantwoording open van welke zijde dit zou geschieden. Daarvoor werd Sumatra's Westkust aanbevolen en wel op de volgende gronden.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 229