78 Rukt men van de Oostkust op, dan zal het overvoeren van de expeditie met al, wat zij noodig heeft, hare aanvulling, eva cuatie van zieken en gewonden enz. veel tijd eischen en bo vendien zeer veel geld kosten aan inhuur van vaartuigen, enz. Rukt men daarentegen op van de Weskust, dan kan alles per staatspoor, dus ongeveer zonder kosten, worden vervoerd naar Pajakoemboehvanwaar de troepen verder geheel kunnen marcheeren, zoodat de kosten der expeditie niet veel meer zullen bedragen dan hetgeen noodig is voor het vervoer van munitie, zieken, gewonden enz. Verpleging, aanvulling, leiding en casu quo ondersteuning van de expeditie zullen eveneens van uit Sumatra's Westkust snel en gemakkelijk kunnen plaats hebben. (1) Om al deze redenen werd het wenschelijk geacht aan de Oostkust niet meer te doen dan noodig was om den toevoer van levensmiddelen en wapenen zoo goed mogelijk af te sluiten en de eigenlijke excursie van Sumatra's Westkust te doen uitgaan. Getijktijdig met het voorstel om over te gaan tot bestraffing werd der Regeering mededeeling gedaan van de jongste berichten uit de V Kota en tevens de wenschelijkheid betoogd om, zoo spoedig mogelijk, alle handelsgemeenschap met de V Kota af te breken, vooral ook om den invoer van zout en rijst tegen te gaan. Die maatregel zou evenwel slechts dan reden van bestaan heb ben, wanneer eenmaal was besloten tot afdoend optreden en wan neer ook van de Oostkust zonder te groote moeite doorvoer naai de V Kota kon worden tegengegaan. Het afsluiten van de handelsgemeenschap zou aan de zijde van Sumatra's Westkust kunnen geschieden door Moeara Mahat of Poelau-Gadong te bezetten. Op eerstgenoemde plaats zou men kunnen volstaan met een bezetting van bijvoorbeeld 30 man, doch voor laatstgenoemde plaats, die zoo dicht nabij de grens ligt, werd het niet raadzaam geacht eene bezetting van minder dan 50 man aan te wijzen. (1) Zooals uit de thans bijgevoegde terreinbeschrijving blijkt, leverde een optreden van de Westkust nog het groote voordeel op, dat men den vijand uit het gebergte verdreef naar de vlakte.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 230