83 - gegeven boven Poelau Gadongomdat Moeara Mahat ligt opeen knooppunt zoowel van de land-als van de waterwegen, zoodat men daar het handelsverkeer geheel beheerscht en van daaruit het gemakkelijkst in elke gewilde richting kan oprukken. Bovendien vermijdt men de groote stroomversnelling, die iets benedenstrooms van die plaats is gelegen en die eventueele transporten zeer bemoeielijkt, omdat geladen vaartuigen haar niet kunnen passeeren. Wel is waar zouden bij bezetting van Moeara Mahat de weinig belangrijke kampongs Poelau Gadong en Tandjong Alai niet tegen aanvallen zijn gevrijwaard, maar dit werd niet van overwegend belang geacht. De inlander toch beweegt zich zóó gemakkelijk in het terrein, dat het afsluiten van een weg voor hem geen beletsel is om zijn doel te bereiken, als hij bepaald wenscht zich ergens heen te begeven. De grootste waarborg voor de veiligheid binnen ons grondge bied kan worden verkregen door de tegenpartij door goede spionnen voortdurend in het oog te doen houden gepaard aan voortdurend patrouilleeren van een zich gemakkelijk verplaat sende troepenafdeeling. Telegraphisch stelde Zijne Excellentie de Commandant van het Leger aan den Militairen Commandant van Sumatra's West kust de vraag of, uit een oogpunt van verpleging, er bezwaar te gen bestond om de te Poelau Gadong te legeren compagnie te doen bestaan uit een sectie Europeanen en drie sectiën inlanders, dan wel of het zenden van eene geheele compagnie inlanders de voorkeur verdiende. Tevens werd zijn HoogEdelGestrenge opgedragen per draad een voorstel te doen omtrent de wijze van betaling en verple ging van officieren en minderen van die compagnie en hunne achterblijvende vrouwen en kinderen. Bij telegram werd geantwoord, dat samenstelling uit een sectie Europeanen en drie sectiën inlanders de voorkeur verdiende en tegelijkertijd het verlangde voorstel aangeboden. Naar aanleiding van een en ander ander werd, bij Gouverne- ments Besluit, de Commandant van het Leger gemachtigd een compagnie infanterie, getrokken uit het 17e veldbataljon, tijdelijk

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 235