- 86 fische verbinding', op alle spoedvereischende aanvragen, berichten enz., kon worden uitgespaard. Een geladen prauw had vóór dat de stroomversnelling bij Moeara Mahat was opgeruimd, op die plaats steeds eenige uren oponthoud terwijl, daar slechts 2 lieden het talent bezaten om de prauwen er door te brengen en voor het uit- en inladen slechts enkele menschen beschikbaar waren, dikwijls een ge- heelen dag oponthoud werd ondervonden, wanneer toevallig eenige prauwen tegelijk voor de stroomversnelling aankwamen. Bovendien verongelukte bij hoog water nu en dan een prauw en beliep de lading dikwijls veel waterschade. Al deze bezwaren zijn door het werk der genietroepen op geheven. Door de infanterie-bezetting van Poelau Gadong werd het bivak met hulp van de bevolking behoorlijk ingericht en in staat van verdediging gebracht daarna werden de omstreken verkend en afgepatrouilleerd. Daarbij werd in het bijzonder aandacht geschonken aan het terrein tusschen het bivak en de grens van het Nederlandsche gebied met de V Kota. De bestaande voetpaden, vooral die welke naar en over de grens liepen en die dus bij eene eventueele expeditie waar schijnlijk zouden moeten gebruikt worden, werden waar noodig verbeterd, terwijl in het belang der verkenningen ook hier en daar nieuwe paden werden gekapt. Op de voetpaden, die naar de V Kota voerden, werden 's nachts herhaaldelijk hinderlagen gelegd om te zien of daar langs wel licht verkeer plaats had, maar nooit werd iets verdachts gezien. Belangrijke gebeurtenissen hadden niet plaats, de vijand hield zich rustig en hoewel de geruchten omtrent voorgenomen invallen en dergelijke hardnekkig bleven aanhouden, gebeurde er niets. Den 20en Juli des namiddags ten 4 uur ongeveer kwam een sampan, waarin drie mannen, in zicht. Een der opvarenden wenkte met een brief die, in ontvangst genomen, bleek in te houden een verzoek van de datoe's der V Kota om opheldering omtrent het doel van het verblijf van talrijke, gewapende „orang kompenie" te Poelau Gadong.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1902 | | pagina 238